1 Mayıs için Tandoğan’a ortak çağrı

Güncel-Dizi

19 Nisan 2019 Cuma 17:39

Ankara’daki meslek örgütleri ve sendikalar, gerçekleştirdikleri ortak basın açıklaması ile 1 Mayıs İşçi Bayramı için Tandoğan Meydanı’nda bir araya gelmeye çağırdı.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Ankara’daki meslek örgütleri ve sendikalar, gerçekleştirdikleri ortak basın açıklaması ile 1 Mayıs İşçi Bayramı için Tandoğan Meydanı’nda bir araya gelmeye çağırdı. Yapılan açıklamada “İşsizlik fonunun patronlara ve bankalara peşkeş çekilmesine, kıdem tazminatımıza göz konulmasına, emeklilik hakkımızın gasp edilmesine karşı, haklarımız için 1 Mayıs meydanlarında buluşuyoruz” denildi.

Ulus’taki Atatürk Heykeli’nde yapılan DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, Birleşik Kamu İş, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMOBB Ankara İKK, Ankara Tabip Odası ve ASMMMO’nun ortak basın açıklamasını DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün okudu. “İşçisi, işsizi, emekçisi, emeklisi, aydın, sanatçısı, gazetecisi, öğrencisi, esnaf, kadını, genci, yaşlısıyla halkın emekçi çoğunluğu için yaşanabilir bir memleket hasretiyle 1 Mayıs meydanlarında buluşuyoruz” diyen Görgün, sendika ve meslek örgütleri adına tüm halkı 1 Mayıs Çarşamba günü saat 13.00’te Tandoğan Meydanı’na davet etti.

Açıklamasında 1 Mayıs’a çağrı yapmalarının gerekçelerini sıralayan Görgün, şu ifadeleri kullandı: “İşsizlik fonunun patronlara ve bankalara peşkeş çekilmesine, kıdem tazminatımıza göz konulmasına, emeklilik hakkımızın gasp edilmesine karşı, haklarımız için 1 Mayıs meydanlarında buluşuyoruz. Sokaklarda, meydanlarda, grevlerde ve hatta seçim sandıklarında bile hakkımızı savunmanın, tepki göstermenin ‘suç’ ilan edildiği bu düzene karşı, demokrasi için, seçme-seçilme, örgütlenme ve grev hakkımız için 1 Mayıs meydanlarında buluşuyoruz. Hapishaneleri muhaliflerle, akademisyenlerle, gazetecilerle, siyasetçilerle dolduranlara karşı, kendi kurallarına bile uymayan bir rejime karşı hak-hukuk-adalet için 1 Mayıs meydanlarında buluşuyoruz. Emeğimize, ekmeğimize, işimize, geleceğimize ve memleketimize sahip çıkmak için haydi 1 Mayıs’a.”

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim