2 asırlık Adalar fotoğrafları sergisi

Kültür-Sanat

24 Eylül 2019 Salı 14:36

Marmara Denizi'nin Asya kıyısında, Boğaz'ın güney ucunun güney doğusunda yer alan İstanbul Takım Adalarının, 1885-1920 yılları arasındaki görüntülerini içeren 25 fotoğraflık sergi, Büyükada tarihi vapur iskelesi üzerinde sergilenmeye başlandı. 

Özgür GÜVENÇ

İSTANBUL (Anayurt) - 1885-1920 yıllarındaki Adalar, fotoğrafçı Sébah ve Joaillier'in merceğinden günümüze taşındı. Prens Adaları olarak da bilinen Marmara Denizi'nin Asya kıyısında, Boğaz'ın güney ucunun güney doğusunda yer alan İstanbul Takım Adalarının, 1885-1920 yılları arasındaki görüntülerini içeren 25 fotoğraflık sergi, Büyükada tarihi vapur iskelesi üzerinde sergilenmeye başlandı. Sébah & Joaillier Fotoğraf Stüdyosu imzasını taşıyan, ağırlıklı bölümü Büyükada’dan (Prinkipo) olan fotoğraflarda; Heybeliada (Halki), Burgaz Adası’nın (Antigoni) bir kısmı, Kaşık Adası (Pide-Pitta) ve sisler içinde olsa da Kınalıada’dan (Proti) belgesel niteliğe dönüşmüş kareler yer alıyor.

Sergilenen fotoğraflar, Joaillier ailesinin beşinci kuşak üyelerinden Fabrizio Casaretto’nun koleksiyon arşivinde yer alıyor. Casaretto, stüdyonun imzasını taşıyan ve Adalar’a ait olan 25 fotoğrafa ulaştığını söylüyor ve bu sayının artabileceğini de dile getiriyor. En çok adalar bölgelerinde çalışmış olan Sébah & Joaillier fotoğrafçıları yıllar önce; manastırları, kiliseleri, meydanları, insanları ve adanın ayrılmaz parçası olan eşekleri de objektifleri ile görüntülemişler. Stüdyonun ortaklarından olan Polycarpe Joaillier’nin Büyükadalı oluşu ve adalara özel ilgisi de bu fotoğraflara farklı bir anlam katıyor.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim