250 bin dolarlık vatandaşlık araştırma gerektiriyor

Ana Sayfa

19 Mayıs 2019 Pazar 16:19

Türkiye'de 250 bin dolar değerinde gayrimenkul sahibi olan ve bankalarda 500 bin dolar bulundurup vatandaşlık elde eden kişi sayısını CİMER'e sorduk.

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- İçişleri Bakanlığı Araştırma Geliştirme Dış İlişkiler Daire Başkanlığı, 250 bin dolar değerinde gayrimenkul sahibi olup Türk vatandaşlığına hak kazanan kişi sayısıyla ilgili CİMER başvurusunu yanıtladı ve  "… ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi olduğundan konu ile ilgili olumlu yanıt verilememektedir" dedi.

19 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'te değişiklik yapılmıştı. Değişikle Türkiye'de taşınmaz mal edimi yoluyla vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar 1 milyon dolardan 250 bin dolara, belirli miktar mevduatı üç yıl süreyle Türk bankalarında tutma şartı veya devlet borçlanma araçlarının alımı suretiyle vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar sınırı 3 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi.

'AYRI BİR ARAŞTIRMA GEREKİYOR'

Konu hakkında 13 Nisan günü CİMER'e kaç kişinin 250 bin dolar ödeyerek gayrimenkul sahibi olup, Türk vatandaşlığı hakkını elde ettiğini ve Türkiye'de 500 bin dolarlık sermaye yatırımı yapan kaç kişiye Türk vatandaşlığı verildiğini sorduk.

Sorumuza İçişleri Bakanlığı Araştırma Geliştirme Dış İlişkiler Daire Başkanlığı CİMER üzerinden 15 Mayıs 2019 tarihinde yanıt verdi. Başkanlık yanıtında "(Başvurunuz) Bilgi Edinme Kanunu'nun 7'nci maddesinde belirtildiği üzere; ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi olduğundan konu ile ilgili olumlu yanıt verilememektedir" dedi.

Bilgi Edinme Kanunu'nun 7'nci Maddesi ise şöyle: "Bilgi edinme başvurusu, başvurulan kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan veya görevleri gereği bulunması gereken bilgi veya  belgelere ilişkin olmalıdır. Kurum ve kuruluşlar, ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler."

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim