4,5 yıl sonra Merkez’den faiz indirimi

Ekonomi

25 Temmuz 2019 Perşembe 15:52

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz indirimi kararı aldı.Merkez Bankası’nın kararını değerlendiren Ekonomist Mustafa Sönmez ise, bir faiz indiriminin ekonomide iklim değişikliğine yol açacağını beklememek lazım” dedi.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Merkez Bankası’nın yeni başkanı Murat Uysal’ın başkanlığında ilk toplantısını yapan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz indirimi kararı aldı. Kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24’ten yüzde 19,75’e indirilmesine karar verdi. Böylece son olarak 13 Eylül 2018’de politika faizini 6,25 puan artırarak yüzde 24’e çıkaran ve süresinin bitmesine yaklaşık 10 ay görevden alınan Merkez Bankası eski Başkanı Murat Çetinkaya döneminde sıkı para politikasından geri adım atmayan Merkez Bankası, 4,5 yıl sonra ilk kez faiz indirimine gitmiş oldu.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, enflasyon görünümünde iyileşmenin sürdüğü ifade edilerek faiz indiriminin gerekçesiyle ilgili olarak, “Yılın ikinci çeyreğinde enflasyon işlenmemiş gıda ve enerji fiyatlarındaki yavaşlamanın da katkısıyla belirgin bir düşüş sergilemiştir. İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, güncel tahminler yılsonu itibarıyla enflasyonun Nisan Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin bir miktar altında kalabileceğine işaret etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin 425 baz puan indirilmesine karar vermiştir” denildi.

Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiğine değinilen açıklamada ayrıca parasal sıkılığın düzeyinin ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirleneceği belirtildi.

Merkez Bankası’nın politika faizinde indirime gitme kararını değerlendiren Ekonomist Mustafa Sönmez ise, “425 baz puanlık bir faiz indiriminin ekonomide iklim değişikliğine yol açacağını beklememek lazım” dedi. “Bankaların kredi faizlerini düşürme yoluna gideceğini, tüketicilerin konut ve ihtiyaç kredisi kullanarak tüketime yöneleceği, bunun da ekonominin çarklarını çevireceği gibi beklentiler boş beklentiler” diyen Sönmez, “Tüketici Güven Endeksi ve Sektör Güven Endeksi ortaya koydu ki, toplumun bu rejime ve onun ekonomik politikalarına güveni yok. Esas mesele bu. Güven olmayan bir ekonomide sadece faiz kararları alarak yol alamazsınız. Bunun sonuçlarını da çok yakında göreceğiz” ifadelerini kullandı. Kararın dövize etkisinin de sınırlı olacağını belirten Sönmez, doların Türk lirası karşısında 5,70 basamağında dolaşacağını dile getirdi.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim