ASKİ’den kurban atıkları için uyarı

Ankara

10 Ağustos 2019 Cumartesi 15:25

ASKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, “Vatandaşlarımızı dere yatakları başta olmak üzere atık su ve yağmur suyu hatlarına kurban atıklarını atmamaları konusunda duyarlı olmaya çağırıyorum” dedi.

ANKARA (Anayurt)- Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde ASKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, vatandaşlardan kurban atıklarını kanalizasyon hatları ile dere yataklarına atmamaları konusunda uyardı.

Başkentlilerden kurban atıklarını kurban kesim noktalarında belirlenen yerlere bırakmaları uyarısında bulunan Kınacı, atık su ve yağmur suyu kanallarına atılan atıkların kanalları tıkayarak, taşkınlara neden olduğunu vurguladı.

KAMU ZARARI VE HALK SAĞLIĞI UYARISI 

Ankara’nın atık suyunu toplayarak arıtma tesislerine ileten kanalizasyon hatlarının, atılan çöpler yüzünden işleyemez hale geldiği ifade eden ASKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, “Kanalizasyon hatlarına atılan çöpler kısa sürede tıkanmalara ve kanal taşmalarına sebep oluyor. Bu ise hem maddi açıdan büyük bir kayıp olurken, hem de insan sağlığı açısından önemli bir risk oluşturuyor” dedi.

Yağmur suyu ve atık su taşıyan kanalların bazı kişilerce çöplük gibi kullanıldığını ifade eden Kınacı, “Ne yazık ki sıklıkla uyarmamıza rağmen bazı duyarsız vatandaşlar, kanalizasyon ve yağmur suyu kanalları ile dere yataklarına çöp atmakta bir sakınca görmüyor. Oysa tıkanan kanalizasyonların taşması ile dere yataklarının kirlenmesi sonucunda ortaya çıkan durum halk sağlığını tehdit edecek riskleri de beraberinde getiriyor” diye konuştu.

Dikkatsizce ve bilinçsizce atılan çöplerin temizlenmesi için yoğun bir mesai harcadıklarına da dikkat çeken Kınacı, bu tür davranışların kamu zararına neden olduğunu söyledi.

ATIK VE YAĞMUR SUYU HATLARINDA TEMİZLİK

Başkent genelinde tıkanan atık su kanalları başta olmak üzere ASKİ’nin kanalizasyon, mazgallar ve dere yataklarında periyodik temizlik çalışmalarını gerçekleştirdiğini belirten Kınacı, temizlik ekiplerinin bayram öncesinde de atık ve yağmur suyu taşıyan kanallarda son teknolojiyle üretilen araçlarla kapsamlı bir temizlik çalışması gerçekleştirdiğini ifade etti.

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim