Adalet Nöbeti, Ankara’da tutuldu

Güncel-Dizi

19 Nisan 2019 Cuma 17:34

Baskılara ve hukuksuzluğun normalleştirilmesine karşı avukatlar tarafından İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 85 hafta boyunca tutulan Adalet Nöbeti’nin adresi bu kez Ankara oldu.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Cumhuriyet gazetesi davasında tutuklu avukatlara destek olmak için başlatılan ve İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde 85 hafta boyunca tutulan Adalet Nöbeti, Bursa’nın ardından Ankara’da gerçekleştirildi. Avukatlar adına konuşan Ankara Barosu Başkan Erinç Sağkan, “Gerçeklere kapatılan gözler ve kulaklar için buradayız, buradaydık ve hep burada olacağız. Bizler 24 Ocak Tehlikedeki Avukat Günü’nün kendilerine adandığı avukatlarız” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesi davasında tutuklu avukatlara destek olmak için İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde başlatılan ve zamanla kapsamı genişleyen Adalet Nöbeti, 85’inci haftasında noktalanmış, eylemin ‘Adalet Nöbetleri’ olarak Türkiye’nin farklı illerinde devam etmesine karar verilmişti.

Karar sonrasında ilk olarak Bursa’da devam eden yurt genelinden avukatların katılımıyla gerçekleştirilen nöbet dün de Ankara’da tutuldu. Adalet Sarayı önünde başlatılan nöbete Adana, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Isparta, Kocaeli, İstanbul, İzmir, Urfa, Muş, Siirt, Gaziantep, Batman, Tekirdağ, Hatay, Kırklareli, Yalova, Mersin, Iğdır, Kayseri ve Van barolarından ile Türkiye Barolar Birliği’nden temsilcilerin yanı sıra çok sayıda avukat katıldı.

Nöbet öncesinde basın açıklaması gerçekleştiren Ankara Barosu Başkan Erinç Sağkan, “Uzun zaman önce başladığımız adalet nöbeti şimdilik sadece adaletin hayati önemini kavrayanların gönlünde yeri olsa da asıl yerini tarih kitaplarını ve bir milletin vicdanında bulacak. Bizler de milletin vicdanının sesi ve adalet talebinin gönüllü sözcüleri olarak burada bir araya geldik. Bizim bu nöbeti ne için tuttuğumuz herkes tarafından bilinen bir gerçekliktir. Onlarca meslektaşımızın işlerini, ailelerini ve sevdiklerini bırakıp her türlü önceliğinden vazgeçip, görmezden gelmeye çalıştıkça ülkenin dört bir yanına yayılan nöbeti tutmaya neden geldikleri gün gibi ortadadır.

Ancak gerçeklere kapatılan gözler ve kulaklar için buradayız, buradaydık ve hep burada olacağız. Bizler 24 Ocak Tehlikedeki Avukat Günü’nün kendilerine adandığı avukatlarız” dedi.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim