MENÜ
Ankara 33°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
‘Atatürk dönemi bugüne göre daha iyi’
Türkiye
11 Kasım 2019 Pazartesi 15:01

‘Atatürk dönemi bugüne göre daha iyi’

Cem Vakfı Ankara Şubesi’nin Atatürk’ü Anma törenine katılan CHP’li Şener, “Cumhuriyetimizin   son 17 yılında yaşayanlardan vergi toplanmış, mezarda olanların yaptığı yatırımlar satılmış, gelecek kuşaklar da borçlandırılmış. Şu anda halktan toplanan vergiler milli gelirin yüzde 30’u civarında" dedi.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Cem Vakfı Ankara Şubesi tarafından düzenlenen Atatürk’ü anma töreninde konuşan CHP’li Abdüllatif Şener, “Cumhuriyetimizin   son 17 yılında yaşayanlardan vergi toplanmış, mezarda olanların yaptığı yatırımlar satılmış, gelecek kuşaklar da borçlandırılmış. Şu anda halktan toplanan vergiler milli gelirin yüzde 30’u civarında.

Atatürk döneminde ise toplanan vergiler milli gelirin yüzde 10’undan daha az. Şimdi ilave borçlar ile       harcamalar yapılıyor ama Atatürk döneminde Osmanlı’nın dış borçlarını da ödemek zorunda kalmışlar” ifadeleri ile Türkiye’nin ilk 17 yılı ile son 17 yılını ekonomik açıdan karşılaştırdı.

Cem Vakfı Ankara Şubesi tarafından 10 Kasım dolayısıyla Mustafa Kemal Atatürk’ü anma etkinliği gerçekleştirildi. Vakfın şubesinde gerçekleştirilen etkinlikte halk ozanları ve şairler Atatürk’ün sevdiği türkü ve deyişler ile Ata’ya özlem içeren şiirleri seslendirdi. Mustafa Kemal’in sevdiği yemeklerin yapıldığı anma etkinliğinde Alevi kültüründe önemli bir yeri olan lokma da dağıtıldı.

Etkinliğe CHP Konya Milletve- kili Abdüllatif Şener, Cem Vakfı Ankara Şube Başkanı Remzi Özbalı, Saadet Partisi Çankaya İlçe Başkanı İlhan Kaya, Saadet Partisi Çankaya İlçe Teşkilat Başkanı Abdulhakim Yıldız, Saadet Partisi Çankaya İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Bağış ve Saadet Partisi Çankaya İlçe STK Başkanı Ertuğrul Çakıroğlu ile Cemevi Dedesi İsmail Şahin, konuk sanatçılar Aşık Selahattin Dündar, Ozan Mehmet Gökçe, Ozan Aysel Çiçek, Ozan Cem Keleş, Aşık Dudahi, Şair Tevriz Çiçek ve vatandaşlar katıldı.

Konuşmasında Atatürk’ün ekonomi politikalarından bahseden CHP’li Şener, Türkiye’nin günümüzdeki hali ile Atatürk döneminin mali şartlarını ve yapılan yatırımları kıyasladı. “Hükümetler vatandaştan vergiyi toplarlar ve vergiyi toplarken ve harcarken ekonomiye yön verirler. Bazı dönemlerde kaynaklar toplanan vergilerden daha fazla olur, bazı dönemlerde de kaynaklar toplanan vergilerden çok az olur. Çok az oluşa örnek Atatürk dönemidir. Toplanan vergilerden daha fazla oluşa örnek ise günümüz Türkiye’sidir” diyen Şener, şunları söyledi: “Cumhuriyetimizin son 17 yılında yaşayanlardan vergi toplanmış, mezarda olanların yaptığı            yatırımlar satılmış, gelecek kuşaklar da borçlandırılmış. Şu anda üç kaynak kullanılıyor.

Atatürk döneminde devletin topladığı vergiler çok az. Şu anda halktan toplanan vergiler milli gelirin yüzde 30’u civarında. Atatürk döneminde ise toplanan vergiler milli gelirin yüzde 10’undan daha az. Şimdi ilave borçlar ile harcamalar yapılıyor ama Atatürk döneminde Osmanlı’nın dış borçlarını da ödemek zorunda kalmışlar.

Bu dış borç o günkü milli gelirin yüzde 65’i yapıyor. O dönem ödenen dış borçları bugüne çevirirsek 450 milyar dolar eder. Osmanlı’dan kalan 450 milyar dolar dış borç ödenmiş. Bu dönemde sanayi kuruluşları, KİT’ler, iktisadi işletmeler satılarak kaynak elde edilmişti,  o dönemde böyle bir kaynak olmadığı halde 50’ye yakın fabrika kurulmuş, hemen hemen hiç dış  ve iç borç yapılmamış.”

Atatürk döneminin binlerce   yıllık Türk tarihinde tek başarılı sanayi-leşme hamlesinin gerçekleştirildiği dönem olduğunu söyleyen Şener, “Üstelik o dönmede dünyanın en büyük krizi olan 1929 krizi vardı. Bu kriz ortamında 50’ye yakın fabrika kurulmuş, silah sanayi, şeker, dokuma, çimento, kâğıt, cam ve uçak fabrikaları      tersaneler kurulmuş. Kayseri'de faaliyete geçen uçak fabrikası kapatılana kadar 112 tane uçak üretmiş. Sigara fabrikaları kurulmuş, madencilikte atılımlar var, barajlar yapılmış. Böyle başarılı bir sonuç alınmış. Son 17 yılda yapılan demiryolu 1500 km uzunluğunda. Atatürk döneminde yapılan demir-yolu uzunluğu 2 bin 815 kilometre. Üstelik Osmanlılar dönemimde yabancılara ait olan 3 bin 387 kilometrelik demiryolu da satın alınmış. Toplan 6 bin kilometrenin üzerinde demiryolu yapılmış. Bütçe açığı o dönemde yok, bütçe fazla vermiş. Cari açık yok, dış ticaret fazlası var. GSYH 1923'te milli gelirin 9 milyar dolar civarında olduğu hesaplanıyor. 1940’ta ise 29 milyar dolara çıkıyor yani 17 yılda milli gelir yüzde 300 artıyor. Görünen şu, iktisatçılar tarafından Atatürk döneminin bugüne göre daha iyi olduğu   hesaplanıyor” şeklinde konuştu.

“ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVDEN GERİ DURMADIK”

Cem Vakfı Ankara Şube Başkanı Remzi Özbalı ise, “Bizler, Cem Vakfı Ankara Şubesi olarak, ülkemizin bütünlüğü, milletimizin bölünmezliği ilkesine sahip çıkarak, Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin istikbali, istiklali ve milletimizin birlik ve beraberlik içinde yaşaması, şanlı bayrağımızın semalarda ilelebet dalgalanması için üzerimize düşen her görevi yerine getirmekten bir an olsun geri durmadık ve bundan sonra da bu yolda üzerimize düşeni bütün yüreğimizle yerine getirmeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye üzerinde kirli oyunların oynandığını dile getiren Özbalı, “Bir yandan içimizdeki hainler, bir yandan dış güçler ve terör örgütleri kirli emellerini beslemeye devam ediyorlar. Ülkemiz ve milletimize karşı tertiplenen, bitmek tükenmek bilmeyen bu tuzak ve fesada karşı, Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin, bir olalım, iri olalım, diri olalım sözünü, her an aklımızda tutmaya çağırıyorum” şeklinde konuştu. Şube Başkanı Özbalı, sözlerini Mustafa Kemal Atatürk’ün “Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır”     sözüyle tamamladı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi