Ayakkabıcılar yıpranma payı istiyor

Ankara

2 Ağustos 2019 Cuma 15:58

Ankara Umum Ayakkabıcılar ve Çantacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Durak Uygun, "Ayakkabı ve çanta imalatı yapan atölyelerimizde çalışan meslektaşlarımızın beklentilerini karşılayan bir yıpranma payının hayata geçirilmesini istiyoruz." dedi.

Hakan BİNGÜL

ANKARA (Anayurt)- Ankara Umum Ayakkabıcılar ve Çantacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Durak Uygun, meslek mensuplarının zehirli kimyasal maddelere maruz kaldıklarını belirterek, "Ayakkabı ve çanta imalatı yapan atölyelerimizde çalışan meslektaşlarımızın beklentilerini karşılayan bir yıpranma payının hayata geçirilmesini istiyoruz." dedi.

Ankara Umum Ayakkabıcılar ve Çantacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Durak Uygun, atölyelerde ayakkabı, çanta imalatı yapan meslektaşlarının ve yanlarında çalışanların, çalışma koşullarının ağır olması sebebiyle diğer mesleklere nazaran hem daha fazla efor sarf etmeleri hem de zehirli kimyasallara maruz kalınan işte çalışmalarından dolayı meslek hastalığına maruz kaldıklarını ve yıpranmadan bugüne kadar faydalanamadıklarını kaydetti.

 

Oda Başkanı Uygun, kendisi de Aktim Ankara Ayakkabı İmalatı Toptan ve Perakende İş Merkezi’nde yer alan atölyesinde hem üretim faaliyetinde bulunuyor hem de perakende satış noktasından tüketiciye hizmet veriyor. Meslek itibariyle kullandıkları malzemelerden dolayı  zehirli kimyasal maddelere maruz kaldıklarına dikkat çeken Oda Başkanı Durak Uygun, şunları ifade etti: "Ayakkabı ve çanta imalatı yapan atölyelerimizde çalışanlarımızdan son 10-15 yılda meslek hastalığına bağlı ölüm oranlarında bir artış var. İsimlerini vermeden söylemem gerekirse; ayakkabı sektörü için geliştirilmiş yapıştırıcılar, solüsyonlar, ayakkabıların uç kısımlarını dondurmak, sertleştirmek için kullandığımız solvent bazlı kimyasallar tamamen zehir içeriyor. Kış aylarında kauçuk için benzin kullanıyoruz. Aslında bir gerçek var ki; mesleğimizle ilgili tüm bu zararlı kimyasal barındıran malzemeler kansere, ölüme davetiye çıkarıyor. Bugüne kadar Türkiye’de 18 meslekte yıpranma payı bulunduğunu biliyoruz. Bizler bu kapsamda; 18 meslekte yer almadık. Şimdi ise  SGK'nın; 'Yıpranma hakkından 45 meslek grubu yararlanabilecek' diye bir genelge yayınladığını, bu düzenleme dahilinde yıpranma payının kapsamının da genişletildiğini basından öğreniyoruz. Haberlerin içeriğine bakınca yine bizlerin bu 45 meslek grubuna dahil olmadığımızı, kapsam dışında kaldığımızı görüyoruz. Çalışma koşullarının ağır olması sebebiyle diğer mesleklere nazaran daha fazla meslek hastalıklarına maruz kalan, daha fazla yıpranan meslektaşlarımızın yıpranma payı uygulaması bir türlü hayata geçirilememektedir. Bizler de çalışma koşulları ağır olan mesleklerden biri olan ayakkabı, çanta imalatında faaliyet gösteren meslektaşlarımızın meslek hastalığına maruz kalmalarından dolayı daha çabuk emekli olmalarını istiyoruz. Mesleğimizin zorluğu, fiziki ve psikolojik anlamda yıpratıcılığı, yarattığı ölüm riski ortadadır. Kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlar, cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar, cıva üretimi işleri sanayiinde çalışanlar, itfaiye veya yangın söndürme işlerinde çalışanlar kadar, belki de daha fazla yıpranmaya maruz kalınan bir mesleğe sahibiz. Yıpranma payı olan meslekler gibi, yapılan işin yıpratıcı yönü dikkate alındığında yüksek risk taşıyan bizim mesleğimiz için de yıpranma payı hakkı tanınmalıdır.”

 

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim