Başkent’te Farkındalık Sergisi

Magazin

3 Mayıs 2019 Cuma 16:00

Gerçekleştirdiği projelerle toplumun her kesimine destek olan Başkent Üniversitesi’nde otizm konusunda farkındalığı artırmak amacıyla “Resimlerle Otizmi Anlamak” adlı sergi düzenlendi.

Melike BOSTAN

ANKARA (Anayurt)- Başkent Üniversitesi’nde otizm konusunda farkındalığı artırmak amacıyla resim sergisi düzenlendi.

3’üncüsü gerçekleştirilen serginin açılışına Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri ve MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal da katıldı. Başkent Üniversitesi kültür-sanat faaliyetlerine devam ederken sosyal sorumluluk çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

Otizm Farkındalık etkinlikleri kapsamında “Resimlerle Otizmi Anlamak” adlı 3. Resim Sergisi Başkent Üniversitesi Galeri Sanat’ta gerçekleştirildi.

Serginin açılışını Başkent  Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aldülkadir Varoğlu yaptı. Başkent Üniversitesi akademik unsurları, idari personeli ve bütün birimleri ile birlikte otizm gibi dünyanın son yıllarda yaşadığı çok önemli bir konuya değindiği gibi çocukların hayatına dokunmayı ve farkındalık yaratmayı tercih ediyor.

Başkent Üniversitesi Bağlıca Kampüsü’ndaki sergi açılışına Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri ve MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal, Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan Tepecik, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sadegül Akbaba Altun, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Yağcı, öğretim görevlileri, Başkent Üniversitesi öğrencileri, otizmli öğrenciler, Otizm Eğitimcileri ve aileler yer aldı. Sergide 5 ile 25 yaş arasında sürekli eğitim alan otizmli öğrenciler ve otizmli gençlerin uzun soluklu sanat çalışmaları büyük beğeni aldı. MHP Milletvekili Haberal, otizmli bireyler tarafından yapılan resimleri tek tek inceleyerek bilgi aldı.

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ OTİZMLİ BİREYLERE DESTEK OLUYOR

Başkent Üniversitesi Rektörlüğünün vermiş olduğu destekler doğrultusunda Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Adnan Tepecik koordinatörlüğünde Otizm eğitim ve uygulama programlarını Seramik Sanat ve Uygulama Merkez Müdürü Öğretim Görevlisi Sibel Aktaş tarafından yapılmakta. Öğretim görevlisi Sibel Aktaş sergide yapılan sanat çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirirken otizmde erken teşhis, sürekli eğitim ve sanat çalışmalarının önemini vurguladı.

Aktaş, “Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Seramik Sanat ve Uygulama Merkezi gönüllülük ilkesi doğrultusunda otizmli bireylere destek vermekte. 2011-2019 yılları arasında otizm farkındalık projeleri ile yaklaşık 150 çocuğa sanat eğitimi verilerek, resim ve seramik dersi alma imkanı da sağlandı. Otizm yaz okulu proje programında çok sayıda otizmli çocuğa ulaşıldı. Her yıl yapılan otizm farkındalık çalışmalarımız ile yeni projelerimize destek sağlandı. Türkiye’de otizm eğitmen eksiklikleri üzerine yapılan çalışmalarda çok fazla ihtiyaç olduğu görülmüş ve bu nedenle Başkent Üniversitesi’nde “Otizm Eğitmen Eğitim’’ sertifika programları yapıldı ve yapılmaya da devam etmekte. Otizmli çocukların eğitiminde sanat eğitiminin önemi düşünülerek “Art Terapi’’ Eğitimleri düzenlenmiştir. Başkent Üniversitesinin kampüs alanının avantajları ile “Otizm Yaz Okulu” ve  “Otizm Kış Okulu” programları düzenlenerek, otizmli çocuklar için fırsat eğitimleri oluşturuldu. Otizmli her bir çocuk için sertifikalı ve bu alanda eğitim almış eğitmenlerle birebir eğitim imkanı sunulmakta. Eğitim verilen otizmli çocuklarda olumlu sonuçlar alındığı gibi eğitim alanında kaynaştırmaya kazandırılan öğrenciler de olmuştur. Başkent Üniversitesi bu zorlu yolculukta sürekli eğitim, sabır ve sevgi ile otizmli çocukların hayatına dokunuşlarda bulunmaya devam edecek” diye konuştu.

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim