MENÜ
Ankara 33°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Başkentin taksileri ‘akıllanacak’
Türkiye
13 Kasım 2019 Çarşamba 14:55

Başkentin taksileri ‘akıllanacak’

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje sayesinde ücretsiz olarak dağıtılacak cihazlar ile başkentteki taksiler “akıllı taksi” olacak. Üstelik proje için belediyeden para da çıkmayacak.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) tarafından ücretsiz olarak dağıtılacak cihazlar ile başkentteki taksiler akıllanacak. Akıllı Taksi projesine geçen taksilerin ön ve arka koltuk bölümlerine yerleştirilecek cihaz ile taksilerin trafikteki konumları takip edilebilecek, yolcular gideceği güzergahı önlerindeki ekrandan görebilirken oluşturulacak mobil uygulama ve Akıllı Kart’lar ile taksi ücretini de yine bu cihazlar üzerinden ödeyebilecek. Müşteriler internet üzerinden taksi çağırabilecek, bindiği taksinin şoförünün adını ve taksinin bilgilerini görebilecek, taksi içinde ücretsiz internetten faydalanabilecek. Taksi içinde yer alan kameralar ve hem şoför hem de yolcular için bulunan panik butonları ile yolculuk güvenli hale gelirken şoförden memnuniyet de cihaz ekranından yapılacak anket ile belirlenebilecek. Akıllı taksiler şoförler için de önemli fırsatlar sunuyor. Taksi tarifesindeki güncellemeler cihaz ile otomatik olarak yapılması ile taksicilerin taksimetrelerini güncelleştirmek için ödediği 450 lira da taksi esnafının cebinde kalacak. Üstelik proje ile Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak dağıtılacak cihazlar için belediye bütçesinden para da çıkmayacak. Cihazların finansmanı, sponsorlar ve taksi içindeki ekranlara alınacak reklamlarla karşılanacak.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ABB tarafından başlatılan “Akıllı Taksi” projesinin tanıtımı için gazetecilerin karşısına çıktı. Örnek olarak donanımı kurulan taksinin yolcu koltuğuna geçen Başkan Yavaş, Akıllı Ankara Projesi kapsamında başkentte faaliyet gösteren taksilerin “akıllandırılacağını” söyleyerek, taksilere dağıtılacak cihazlar için testlerin ve görüşmelerin sürdüğü söyledi. Yapacak ihalenin ardından belediye bütçesinden kaynak çıkmadan cihazların taksilere ücretsiz olarak dağıtılacağını dile getiren Yavaş, “Bunun şoför esnafına faydası var, müşteri için yararları var, belediyemiz ve şehir ulaşımı açısından da Akıllı Ankara Projesi’ni uygulamamıza yardımcı olacak” dedi.

“ŞEHİR İÇİ TRAFİK AZALACAK”

Akıllı taksilerin Türkiye’de ilk olarak Ankara’da trafiğe çıkacağını söyleyen Başkan Yavaş, “Bu sistem ile Ankara’da kaç taksinin trafikte ve nerede olduğunu göreceğiz. Bu bizim trafiği daha düzenli şekilde idare etmemize yarıyor. Özel Halk Otobüsleri’ne de entegre edilen validatörlerin ardından sadece dolmuşlar kalmış oluyor, onlarla da görüşeceğiz. Dolmuşların da bu sisteme dahil olması ile trafik sıkışıklığı azalırken yolcu konforu da artırılacak. Bazı hatlarda çok sayıda yolcu taşınırken bazı hatlarda az yolcu taşınıyor. Sabah erken saatlerde sıkışan hatlara takviye yaparak araçlardaki sıkışıklığı ortadan kaldıracağız. Taksileri de dahil ettiğimizde şehir içi trafik azalacak” şeklinde konuştu.

“UBER’İ ORTADAN KALDIRACAK”

Duraklardan bağımsız çalışan taksicilerin araç içerisinde sürekli müşteri beklediğini söyleyen Yavaş, “Artık müşteri beklemeyecekler, müşteri onları bulacak. Duraktan taksi çağırmak için uygulama üzerinden istedikleri taksiyi çağırabilecekler. Ankara için hazırladığımız Akıllı Kart’lar da yakında devreye giriyor. Mobil uygulamamız ve Akıllı Kart’lar ile ücret ödenebilecek. Ankara’da böyle bir şikayet almadık ama müşteriler gittiği yolu görebilecek. Kestirmeden mi gidiliyor uzun yoldan mı onu takip edebilecek. Müşterinin daha güvenli seyahat etmesi sağlanacak. Taksi uygulama üzerinden çağırılmış ise hangi taksicinin geldiği görecek, plakayı görecek ve araca bindiğinden itibaren kaç lira ödeyeceğini görecek. Ön ve arka kamerası olacak. İçişleri Bakanlığının aradığı standartlar da bu uygulamada var. Kaza yapıldığında aracın dışındaki ve içindeki görüntüleri göreceğiz. Hatta İçişleri Bakanlığı ile entegre olduğumuzda kişisel verilere tecavüz etmeden alınacak görüntü ile yüz tanıma sistemi kullanılabilecek. Belediyenin duyuruları aracın arka koltuğundaki ekrandan halka duyurulacak. Ayrıca taksiciler reklam alabilecekler ve ilave para kazanabilecekler. İsterlerse anket yapılacak. Şoförden memnuniyet oylanabilecek. Bizi de oylayabilecekler. Bir de müşterinin de şoförün de panik butonu var” dedi. Cihazlar ile akıllı taksilerin yabancı dile desteğine de kavuşacağını söyleyen Yavaş, iki ay içerisine proje için ihaleye çıkılacağını dile getirdi. Akıllı taksi projesinin yerli Uber olup olmadığının sorulması üzerine ise Başkan Yavaş, Yerli Uber demiyoruz ama Uber’i ortadan kaldıracak diyoruz” yanıtını verdi.

Başkan Yavaş daha sonra Ankara’nın ilk akıllı taksisi ile kısa bir deneme yolculuğu gerçekleştirdi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi