Başkentli minikler örnek oluyor

Ankara

16 Mayıs 2019 Perşembe 14:09

EGO Genel Müdürlüğü, Başkentli minik öğrencilerle birlikte toplu taşıma araçlarında davranış kurallarına ilişkin uygulamalı eğitim gerçekleştirdi.

ANKARA (Anayurt)- Ankara Büyükşehir Belediyesi, toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla örnek bir projeye daha imza attı.

Toplu Taşıma hizmeti vererek her gün yaklaşık 2 milyon Başkentlinin kent içi ulaşımını sağlayan EGO Genel Müdürlüğü, Sincan Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu ile birlikte ortak bir proje geliştirdi. Genç nesillerin toplu taşıma araçlarında davranış biçimlerini geliştirmeye yönelik düzenlenen eğitime öğrenciler uygulamalı olarak katıldı.

TOPLU TAŞIMADA DAVRANIŞ BİÇİMLERİ NASIL OLMALI?

Toplumda genel bir hassasiyet oluşturmak, kaybolmaya yüz tutan değerleri yaşatmak için başlatılan ortak eğitim projesi kapsamında; yaşları 6-7 arasında değişen 30 öğrenci, 523 numaralı Etimesgut-İstanbul Yolu Hattı’nda sefer yapan EGO Otobüsünde seyahat etti.

Yolculuk esnasında yaşlı, engelli ya da hamile yolculara karşı toplu taşıma kuralları konusunda bilgilendirilen öğrenciler, otobüse binen büyüklerine yer vermekte adeta yarıştılar.

“Yaşlılara, engellilere ve hamilelere yer veriniz” levhalarıyla, küçük yaşlardan itibaren aşılanan bu bilinci yeniden gündeme taşıyan ve küçüklerin büyüklerine yer vermesi için uygulamalı eğitime ağırlık veren EGO Genel Müdürlüğü’nün, Sincan Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulu ile birlikte gerçekleştirdiği örnek proje vatandaşlardan da tam not aldı.

EGO yetkilileri ve öğretmenleri ile birlikte otobüse nasıl binilir, nasıl oturulur, nasıl konuşulur ve nasıl inilir gibi birçok davranış biçimini uygulamalı olarak öğrenen minik öğrenciler; yaşlı, engelli ve hamilelere yer verdikleri için de büyüklerinden bol bol takdir topladılar.

UNUTULAN DEĞERLERİ CANLANDIRMAK

Bu projenin çocuklardaki duyarlılığı artıracağını dile getiren 72 Yaşındaki Hüseyin Köksal, “Bir büyük olarak mutlu oldum. Gençlerimizin bu bilinçle yetiştirilmesi toplumun her alanına yansıyacaktır. Çok yerinde bir uygulama olmuş” derken, Otobüste ayakta yolculuk ettiği zamanlar zorlandığını dile getiren 65 yaşındaki Hanife Göksu da, “Artık eski zamanlardaki hassasiyet kalmadı. Gençlerimizden daha duyarlı olmalarını bekliyoruz. Bu çalışma beni çok mutlu etti” sözleriyle duygulandığını söyledi.

 

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim