MENÜ
Ankara 30°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Bölgeyi güvenceye kavuşturacak
Siyaset
8 Ağustos 2019 Perşembe 17:14

Bölgeyi güvenceye kavuşturacak

Suriye'nin kuzeyinde kurulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan MHP lideri Devlet Bahçeli, “30-35 km. derinlikte kurulacak bir güvenli bölge, yalnızca Türkiye'yi değil bölgeyi de güvenceye kavuşturacaktır” dedi.

ANKARA (Anayurt) - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin genel merkezinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bahçeli, Suriye'nin kuzeyinde ABD ile koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye ilişkin, "30-35 km. derinlikte kurulacak bir güvenli bölge, yalnızca Türkiye'yi değil bölgeyi de güvenceye kavuşturacaktır" dedi. Açıklamasında İYİ Partililere yönelik çağrısına da değinen Bahçeli, "Çağrıma küstahça ve kahkahayla cevap verenler, günü geldiğinde son gülenin iyi güleceğini ağlayarak, rezil rüsva olarak öğreneceklerdir" diye konuştu.

“Suriye’nin kuzeyinden kaynaklanan ve milli bekamızı tehdit eden terörist faaliyetleri odağında karşılayıp etkisiz hale getirmek ülke güvenliği ve jeopolitik zaruretler açısından büyük bir ihtiyaçtır” diyen Bahçeli, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarını “terör koridorunu stratejik noktalarından yardığımız sarih bir hakikattir” ifadeleri ile tanımladı.

Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulmasının kaçınılmaz bir zorunluluk olduğunu belirten Bahçeli, “30 ile 35 km’lik bir derinlikte kurulacak bir güvenli bölge yalnızca Türkiye’yi değil, bölgeyi de güvenceye kavuşturacaktır. Bu çerçevede ABD askeri heyetiyle 23 Temmuz’da yapılan ilk tur temasların ikincisi 5 Ağustos’tan itibaren başlamış ve 7 Ağustos’ta tamamlanmıştır. Ülkemizin güvenlikle ilgili kaygılarını telafi edecek tedbirlerin alınacak olması, bu konuda mutabık kalınması memnuniyet vericidir. Müşterek Hareket Merkezi’nin kurulmasını müteakiben güvenli bölge Türkiye’nin haklı ve meşru taleplerine göre tesis edilmelidir. Derinliği ve genişliği Türkiye’nin tezlerine, güvenlik ihtiyaçlarına uygun şekilde gerçekleştirilmelidir. Güvenli Bölge, terör örgütü PKK/YPG’nin güvenliğini değil Türkiye’nin güvenliğini muhafaza etmelidir” şeklinde konuştu.

"ÇEVREMİZ ZİFİRİ KARANLIKTIR"

Filistin konusunda 1967 sınırlarına bağlı kalarak başkenti doğu Kudüs olacak bağımsız bir Filistin devletinin insanlık vicdanının kaçınılmaz mecburiyeti olduğunu dile getiren MHP Genel Başkanı Bahçeli, şunları söyledi: “17 Eylül'de yapılacak İsrail seçimlerinde zalimler güç birliği içindedir. İslam coğrafyası kontrollü ve yönetilebilir istikrarsızlıklara hapsedilmiştir. Keşmir'de 1947'den bu yana yaşanan çatışmaların kimlerin mirası olduğu bellidir. Keşmiş yarası bir kez daha kanamıştır. Pakistan ile Hindistan 3 defa savaşmalarına rağmen sonuç alamamışlar, dördüncü kez karşı karşıya gelmişlerdir. Keşmir'de oyun kuranlar, Kerkük'te yıkım peşindedir. İran'ın ABD ve Birleşik Krallıkla gerginlik içinde olduğu açıktır. Sorunlar günbegün artış göstermektedir. İdlib mayın tarlası gibidir nerede ve nasıl infilak edeceği meçhuldür. Sina yarımadası diken üstündedir. Yemen'de gündem silahtır, kurşundur. Suudi Arabistan ile BAE emperyalist projelerin taşeronluğuna soyunmuşlardır. Çevremiz zifiri karanlıktır.”

"AYM HAKKIN DOĞASINA ZARAR VERMİŞTİR"

“Şırnak, Cizre, İdil, Silvan, Sur, Bağlar, Derik, Dargeçit'te PKK'nın hendekler kazması, patlayıcılar yerleştirmesi namuslu hiçbir insanın kabul edemeyeceği işgal girişimiydi” diyen MHP lideri, 2 bin 300 hendeğin kaldırıldığını hatırlatarak beka vurgusu yaptı. Bahçeli, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza atan akademisyenlerle ilgili olarak da “Sözde akademisyen ve entelektüellerin imza verdiği bildiride hak ihlali olduğu söylenmiştir. Anayasal düzeni yıkmak için kan döken, eylem yapan terör örgütüne destek olanlara verilen cezalarla ilgili nerede hak ihlali vardır? Hak nedir? Hainlerle hak ihlali kararı verenler mahşeri vicdanda sorgulanmaktadır” dedi.

"REZİL RÜSVA OLDUKLARINI GÖRECEKLER"

MHP’den istifa ederek İYİ Parti’ye katılanlara yönelik çağrısını da yineleyen Bahçeli, şu ifadeleri kullandı: “Çağrım geniş yankı uyandırdı. Bu çağrıya kahkaha ile cevap verenler rezil rüsva olduklarını göreceklerdir. Siyasetin gereği bazen küskünlük, kızgınlık yaşanabilmektedir. İP sadece MHP'den intikam almak için kurulan hastalıklı bir partidir. İP kongresinde demokrasi dediler, anahtar listeyi özenle ve kurnazca yerleştirdiler. Ülkücüler dışlandı. İP'in başkanı yalan söyledi, delegelerini aldattı. İP zaman kaybıdır, ayıplıdır, sakıncalıdır. Kandil ve Pensilvanya'nın ileri karakoludur. İşbirliği yaptığı teröristlere haydut diyemeyen, ülkücülere saldıran kimliksiz ve dönekler bu millete hesap verecektir.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi