ÇGD ödülleri sahiplerini buldu

Ankara

12 Mayıs 2019 Pazar 13:28

Çağdaş Gazeteciler Derneği 2018 Yılın Başarılı Gazetecileri Ödülleri sahiplerine törenle verildi. Muhabirimiz Tamer Arda Erşin TBMM Genel Kurul’unda çektiği fotoğrafla İzzet Kezer Fotoğraf Ödülü’nü aldı.  

ANKARA (Anayurt) - Çağdaş Gazeteciler Derneği 2018 Yılın Başarılı Gazetecileri Ödülleri sahiplerine törenle verildi. Çankaya Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılan ödül törenine Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, CHP ESKİ Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Çağdaş Gazeteciler Derneği Genel Başkanı Can Güleryüzlü, ÇGD üyeleri, gazeteciler ve davetliler katıldı.

GÜLERYÜZLÜ GAZETECİLER ÜZERİNDEKİ BASKILARA DİKKAT ÇEKTİ

Ödül töreninin açılış konuşmasında ÇGD Genel Başkanı Can Güleryüzlü  gazetecilere olan saldırılar ve baskılara dikkat çekerek, cezaevine giren Cumhuriyet gazetesi çalışanlarına selamlarını iletti. Gazetecilerin gözaltına alındığını ve saldırıya uğradığını hatırlatarak “Bu gözaltılar ve saldırılar daha önceki birçok olayda olduğu gibi iktidarın gazeteciler üzerinde yarattığı algının sonucudur” diye konuştu.

HEPİMİZİN DEMOKRASİYE İHTİYACI VAR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Eğer gazeteci rahat bir haber yapabiliyorsa, yazabiliyorsa ve yorumlayabiliyorsa haberi olduğu gibi alıp geniş kitlelere taşıyabiliyorsa orada demokrasi var"dedi.

Kılıçdaroğlu ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin bütün demokratlarının birleşmeleri gerekiyor. Bu ülkede demokrasi olacaksa hepimiz için olacak. Birlikte mücadele ettiğimiz zaman kazanabiliriz. Hepimizin demokrasiye ihtiyacı var. Hepimizin yürekli gazetecilere ihtiyacı var. Hepimizin gerçekleri öğrenmeye ihtiyacı var. Hepimizin birlikte mücadele etmeye ihtiyacı var çünkü bu devlet sıradan bir devlet değil. Bu devlet, birileri eline cetvel alıp, pergel alıp çizerek bizim sınırlarımızı çizdi diye düşüneceğimiz bir devlet değil. Kanla gözyaşı ile kurulan demokrasi için ağır bedeller ödeyen bir devlet. O zaman birlikte demokrasiyi yeniden inşa etmek zorundayız. Bütün kurumlarıyla ve bütün kurallarıyla. Bunu yaptığımız zaman caddeye çıkıp rahatlıkla gezebileceğiz ve düşüncelerimizi rahatlıkla aktarabileceğiz. Hepimiz birbirimize saygı göstermeyi bileceğiz. Biz bunu yaptığımız zaman dünyada saygınlığı olan bir ülke olarak yeniden kendimizi bir başka yerde konumlandırmış olacağız" diye konuştu.

Muhabirimiz Tamer Arda Erşin, TBMM Genel Kurulu’nda çektiği “Komutanın Cumhurbaşkanı torunuyla selamlaşması” adlı fotoğrafla İzzet Kezer Fotoğraf Ödülü’nü aldı.

Muhabirimiz Tamer Arda Erşin’e ödülünü Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları verdi.

Hatİmoğulları, “Biz siyasilerin günlerce ya da aylarca anlatmaya çalıştığı şeyi bir fotoğraf karesi ne kadar güzel anlatmış. Türkiye’yi Orta Doğu karanlığına mahkum edenler kendilerini mahkum ediyor” diye konuştu.

Erşin ödülü aldığında yaptığı konuşmada, “ Gazeteciler zor koşullarda çalışıyor. Gazetecilerin basın özgürlüğü için  örgütlenmeleri gerekiyor” diye konuştu.

ÇGD 2018 Yılın Başarılı Gazetecileri Ödüllerini alan gazeteciler şöyle;

Haber ödülü: Dinçer Gökçe/Hürriyet – Türkiye’nin Utanç Listesi

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü: Alican Uludağ/Cumhuriyet – “Geliyorum diyen facianın belgesi”, “TCDD raporları bakanı yalanladı!”

Mustafa Ekmekçi Haber Ödülü: Ozan Çepni/Cumhuriyet – “Sarıklı cüppeli ders”, “Bakanlığın tarikat itirafı”, “Yine tarikat yine istismar”

Rafet Genç Haber Ödülü: Nurcan Gökdemir/BirGün – “Bitmeyen rant projeleri”, “SGK’yı batırdılar”, “Peki bunlar da mı ekonomik saldırı”, “Yandaşa güzellik”, “İstisna rantı: 11.4 milyar”, “Kayırmanın soyağacı”

Behzat Miser Kent Haber Ödülü: Öznur Karslı/Habertürk – “Hasta doğanlar “

Röportaj Ödülü: Ataol Behramoğlu-Hilal Köse-Vedat Arık/Cumhuriyet – “Direnenler”

İzzet Kezer Fotoğraf Ödülü: Tamer Arda Erşin/Evrensel – “Komutanın Cumhurbaşkanı torunuyla selamlaşması”

Karikatür Ödülü: Ahmet Aykanat – “Çocuk Gelin Karikatürü”

Televizyon Haber Ödülü: Damla Yıldız Söken-Ayhan Dursun-Ömür Dikme/Fox Ana Haber – “İhalesiz İthal Et”

Televizyon Program Ödülü: Ayşenur Arslan/Halk TV – “Medya Mahallesi”

Radyo Program Ödülü: Nihat Sırdar-Güçlü Mete/Kafa Radyo – “Nihat’la Muhabbet”, “Kripto odası”

Yerel Medya Ödülü: Barış Arslan-Reşat Yiğiz/Batman Çağdaş – “Gözyaşlarıyla Yeni Yerinde!”

Dayanışma Ödülü: Cargill İşçileri

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim