Çocuk işçi sayısı tahmini 2 milyon

Ana Sayfa

11 Haziran 2019 Salı 14:34

Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü nedeniyle yaptığı açıklamada Türkiye’deki çocuk işçi sayısının tahmini olarak 2 milyona vardığına ve her beş çocuktan birinin çalıştığına dikkat çekti.

ANKARA- Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’deki çocuk işçi sayısının tahmini olarak 2 milyona vardığını belirtti ve her beş çocuktan birinin çalıştığına dikkat çekti. Vakıf, çocuk işçiliğine karşı başlattığı "Sloganı Sen Bul!" kampanyasına yollanan sloganları da Çalışma Ortamı Dergisi’nde yayınlayacağını duyurdu.

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü nedeniyle yazalı açıklama yapan Fişek Enstitüsü Çalışan Çocuklar Bilim ve Eylem Merkezi Vakfı, Türkiye’nin çocuk işçiliği konusunda kara bir tablo içinde olduğuna dikkat çekti ve “Her ne kadar çocuk işçi sayısına ilişkin ulusal ölçekte bütün yaş gruplarını kapsayan resmi bir istatistik bulunmasa da, ülkedeki çocuk işçi sayısının 2 milyona ulaştığı tahmin ediliyor” dedi.

ÇOCUKLAR İŞ CİNAYETLERİNDE ÖLÜYOR

Çocukların emeğin en kötü biçimleri olduğu kabul edilen sektörlerde çalıştırıldığı belirtilen açıklamada, “Çocuklar atölyelerde, tarlalarda ağır koşullarda ve uzun sürelerle sağlıksız ortamlarda çalıştırılıyor. İSİG Meclisi'nin iş kazalarına ilişkin verileri, bu kara tablonun acı sonuçlarını gözler önüne seriyor. Buna göre 2018 yılında 67, 2019'un ilk beş ayında ise 27 çocuk iş kazalarında yaşamını yitirdi” ifadelerine yer verildi.

HER BEŞ ÇOCUKTAN BİRİ ÇALIŞIYOR

Vakfın açıklamasında, 1990’dan itibaren çocuk işçiliği sayısında azalma yaşandığı ancak 2012 yılından sonra tablonun tersine döndüğü kaydedilerek, durum şöyle özetlendi: “Türkiye'nin çocuk işçiliği ile mücadelede deneyimi ve kazanımlarına aykırı uygulamaların etkili olduğunu söylemek mümkün. Öyle ki çocuk işçiliği ile mücadele yılı ilan edilen 2018'de bile çocukların işgücüne katılma oranı yüzde 20,3'ten yüzde 21,1'e yükseldi. Buna göre, Türkiye'de her beş çocuktan biri çalışıyor. Erkek çocuklar açısından durum daha ürkütücü. Her üç erkek çocuktan biri çalışıyor.”

Açıklamadan devlet yetkililerinin çocuk işçiliğine karşı gereken adımı atmadığı ifade edilerek, “ “Atölyelerde, tarlalarda, inşaatlardaki çocuklar görülmüyor, sesleri duyulmuyor, ellerinden tutulmuyor. Devlet çocuk işçiliğini azaltacak somut adımlar atmıyor, toplum ülkenin geleceğini çalan bu uygulamaya yeterince ses çıkartmıyor” denildi.

ÇOCUK İŞÇİLİĞİNE KARŞI ÜRETİLEN SLOGANLAR DERGİDE YAYINLANACAK

Vakıf ayrıca bu yıl Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü için "Sloganı Sen Bul!" isimli bir kampanya başlatmıştı. Kampanyanın amacı Türkiye’de gittikçe artan çocuk işçiliğine karşı toplumsal bir duyarlılık yaratmak, çözüm yolları aramanın ve yetkili organları harekete geçirmekti. 7 Haziran tarihine kadar gönderilen slogan önerileri vakfın yayın organı Çalışma Ortamı Dergisi'nde yayımlanacak. Gönderiler arasında "Duy, Gör, Dinle; Çalışan Çocukların Feryadı Tüm İşyerlerinde!" söylemi, çocuk işçiliğinin yaygınlığına rağmen bu konudaki derin sessizliğe dikkat çeken sloganlardan birisi oldu. 

Çocuk işçiliğine karşı mücadele etmek isteyenler, https://fisek.org.tr/bize-katilin/ uzantılı adresteki formu doldurarak, vakfa üye olabilir.

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim