DT’den Türkiye’yi kucaklayacak repertuvar

Kültür-Sanat

23 Ağustos 2019 Cuma 15:41

Geçtiğimiz sezonda 150 oyunu tiyatroseverler ile buluşturan Devlet Tiyatrolarının Genel Müdürü Mustafa Kurt, yeni sezon için de bütün Türkiye’yi kucaklayan bir repertuvar oluşturmaya özen gösterdiklerini söyledi.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Devlet Tiyatrolarının Genel Müdürü Mustafa Kurt, yeni sezon için de bütün Türkiye’yi kucaklayan bir repertuvar oluşturmaya özen gösterdiklerini söyledi. Geçtiğimiz sezonda 150 oyunu tiyatroseverler ile buluşturan DT, yeni sezonda Ankara, Edirne, Diyarbakır ve Van’da yeni sahneleri ile sanatseverlerin karşısına çıkarken İstanbul’da da 5 yeni tiyatro sahnesi açılacak.

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Mustafa Kurt, 2019-2020 tiyatro sezonunda sahnelenmesi planlanan oyunlar ve sezon içerisinde yapılması planlanan organizasyonlar hakkında basın açıklaması düzenledi. DT’nin Ulus’taki tarihi binada yer alan Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen basın toplantısında Kurt, sezon boyunca sergilenecek oyunların yanı sıra 2018-2019 sezonunda yapılan faaliyetler hakkında da bilgi verdi.

Devlet Tiyatrosunun yeni sezon hazırlıklarının başladığını söyleyen Kurt, 2018-2019 sezonu içerisinde 150 oyunun tiyatro severlerle buluştuğunu, 90’ın üzerinde de yeni oyunun sahnelendiğini belirtti. Kurt, “Geçen sezon yerli yazarlarımızın oyunlarıyla başladık ve programlar ‘Klasik Oyunlar Buluşması’yla devam etti. Geçtiğimiz sonbaharda Ankara’da ‘Yerli Oyunlar Haftası’ gerçekleştirdik. Bu buluşmada DT’de ilk defa oyunu oynayan yazarlarımızlaydı. Yazarlarımıza, DT’nin repertuvarında yer açmak istedik. Bütün bölgelerimizde başarılı bir sezon gerçekleştirdik ve geçen yıl toplam 1 milyon 770 binin üzerinde bir seyirci sayısına ulaştık. Bu senenin Ekim, Kasım ve Aralık aylarını da dahil edersek, sezon sonuna kadar yaklaşık 2 milyon seyirciye ulaşmış olacağız. 200 bin yeni seyirci DT için son derece önemli bir rakam. Önümüzdeki dönemde seyirci sayımızı yüzde 50 oranında arttırmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

DT sosyal sorumluluk projeleri içinde de yer aldığını söyleyen Kurt, Ceza evindeki mahkumlara yönelik bir çalışma yaptık. Adana Devlet Tiyatrosunun hazırladığı uyuşturucuyla ilgili bir oyunu, halkı ve çocuklarımızı bilinçlendirmek adına çalışmalarını sürdürdü. DT, 81 ilde turne düzenledi. Turnelerimiz de oldukça başarılı geçti. Geçen yıl DT’nin yaptığı 6 uluslararası festivali yüzde 90’ın üzerinde bir seyirciye ulaştı” şeklinde konuştu.

Ankara’da son 2 yıldır gerçekleştirilen nöbetçi tiyatro uygulamasına ilginin yoğun olduğunu söyleyen Kurt, salonumuzun doluluk oranı yüzde 100’ü bulduğunu dile getirdi. Projenin 2019-2020 sezonunda Ankara’nın yanı sıra İstanbul’da da uygulanacağını söyleyen Kurt, “Ankara’da önümüzdeki 2019-2020 sezonunda da nöbetçi tiyatro uygulaması devam edecek. Bunun yanı sıra İstanbul’daki Tekel Sahnesi’nde de 15 Mayıs - 30 Haziran tarihleri arasında Ankara’yla aynı anda başlatıp aynı anda bitireceğimiz yeni bir nöbetçi tiyatromuz olacak ve devamlı olacak” dedi.

Seyirci oranı ve turneleri ile DT’nin Türkiye’nin en büyük kültür-sanat kurumu olduğunu söyleyen Kurt, bütün Türkiye’yi kucaklayan bir repertuvar oluşturmaya özen gösterdiklerini söyledi. DT genel Müdür Kurt, 5 binin üzerinde oyunun bulunduğunu dile getirerek, “İnsanların yerli ve yabancı oyunları seçme şanslarının olduğu, sahnelerin bol olduğu, çeşitliliği artıran ve yeni yazarlara da imkan veren, klasik oyunları da sahneleyen bir repertuvar hazırladık. Vitrinimiz ne kadar zengin olursa alıcısı da o kadar büyük oluyor” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL’A BEŞ YENİ SAHNE KAZANDIRILACAK

Ekim ayında yeni sezonunun açılacağını belirten Kurt, “Bu yıl DT’ye, Edirne Devlet Tiyatorosunu kazandıracağız. Ekim ayında Edirne’de bir sahnemiz olacak ve DT, Edirne’de sürekli sahne açacak. İstanbul’a yeni sahneler kazandırdık. Beyoğlu’ndaki Garibaldi, DT’nin sahnelerinden biri olacak, Mecidiyeköy’deki Artı Sahnesi’nde DT her akşam perde açacak. Zeytinburnu Belediyesi’ne ait salonda ve iki farklı sahnede daha perde açacağız. İstanbul’a beş yeni sahne kazandırmış olacağız. Diyarbakır’da 3 sahne ile seyircinin karşısına çıkacağız. Van’da da ikinci bir sahnemiz olacak. Ankara’da 11 sahnemiz var. Ekim ayından itibaren CerModern sahnesini de DT kullanmaya başlayacak” şeklinde konuştu.

KAMYON TİYATROSU YOLA ÇIKIYOR

DT Genel Müdür Kurt, ayrıca ilk olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde faaliyet gösterecek olan kamyon tiyatrosu projesinden de bahsetti. Bütün hazırlıkların tamamlandığını söyleyen Kurt, “56 bölgeye kamyon tiyatromuzu götürmeyi planlıyoruz. DT, ulaşamadığı gidemediği yerlere de kamyon tiyatrosu ile de ulaşmış olacak” dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kurt, sözleşmeli sanatçılar ile ilgili çalışmaların tamamlandığını, ilgili yönetmeliğin de Resmi Gazete’de yayımlandığını söyleyerek, imza sürecinin beklendiğini ve sözleşmeli sanatçılar ile yıllık sözleşmelerin yenileneceğini dile getirdi.

SEZONUN YENİ OYUNLARI

2019-2020 Tiyatro Sezonu'nda prömiyer yapacak ilk tur oyunlar arasında şunlar yer alıyor: "Aşkımız Aksaray'ın En Büyük Yangını - Güngör Dilmen, Vatan Yahut Namık Kemal - Ergün Sav, Buzlar Çözülmeden - Cevat Fehmi Başkut, Keşanlı Ali Destanı - Haldun Taner, Kuzguncuklu Fazilet - Yılmaz Karakoyunlu, Gulyabani - Hüseyin Rahmi Gürpınar, Meraklısı İçin Öyle Bir Hikaye - Sait Faik Abasıyanık, Kozalar-  Adalet Ağaoğlu, Arf Sabiti - Feraye Şahin, Moira’nın Gece Döngüsü - Erkan Canlı, Lüküs Hayat - Ekrem Reşit Rey, Kasetçi - Yılmaz Gruda, Amak-ı Hayal - Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi,  Leyla ile Mecnun - İskender Pala, Yarım Gün Ülkesi - Ayça Nur Kip Akyol, Uçmak - Ömer F. Oyal, Rüstemoğlu Cemal'in Tuhaf Hikayesi - Cengiz Toraman"

Yeni sezonda DT sahnelerinde ilk kez izleyiciyle buluşacak yabancı oyunlar ise şöyle: "Shirley Valentine - Will Russell, Kanlı Düğün - Federico Garcia Lorca, Küçük Burjuva Düğünü - Bertolt Brecht, Annemin Son Çılgınlıkları - Julie Jensen, Yanlışlıklar Komedyası - Shakespeare, Kaçış 3: Kıyamete Çağrı - Jennifer Haley, Anlaşılmaz Konuşmalar - Andrew Bovell, Kayıp El - Martin McDonagh"

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim