Davutoğlu: 50+1 belirsizlik getirdi

Ana Sayfa

18 Temmuz 2019 Perşembe 17:12

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a parlamenter sistem önerdiğini ancak kabul görmediğini belirten Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi hakkında “Türkiye'yi yüzde 50+1'e mahkûm etmek parlamenter sistemden çok daha yoğun bir belirsizliği önümüze getirdi” dedi.

ANKARA(Anayurt)- Eski Başbakan, AK Parti Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Youtube’da yayınlanan “Bidebunuizle” programına konuk oldu ve Akif Beki, Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtladı.

“Bidebunuizle” programına konuk olarak Akif Beki, Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtlayan Eski Başbakan, AK Parti Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık görevini bırakmadan önce Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı konuşmayı anlattı. 22 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenen AK Parti Olağan Üstü Kongresi öncesinde aday olmayacağını açıklayan Davutoğlu, görevden ayrılmadan önce Erdoğan’la yaptıkları görüşmeyi şöyle aktardı: “Sayın Cumhurbaşkanı siz beni ısrarla siyasete davet ettiniz. Partimize kapatılma davası açıldığında ben size gelip bundan sonra mezara kadar yanınızdayım dediğim için siyasete girdim. Ben bir görevin hakkını veririm. Ben anladım ki siz gücü elinizde toplamak istiyorsunuz. Bunu yadırgamam siyasi liderler bunu isterler. 258 milletvekilimiz var başkanlık sistemini getirmemiz mümkün değil. Dolayısıyla gelin, sayın (Devlet) Bahçeli’yle, (Kemal) Kılıçdaroğlu’yla görüşelim. 1 ay içinde cumhuriyet tarihinin en kapsamlı reformunu yapıp pür parlamenter sistemine geçelim, bütün yetkileri başbakanda toplayalım. Eylül ayında da bizim kongremiz var. Ben sizin bana tevdi ettiğiniz emaneti size vereyim. Genel başkan olun. Başbakan olup bütün yetki sizde olsun. Ben de başdanışmanınız olayım. İstemezseniz de akademik hayata döneyim. Sayın Cumhurbaşkanım kanaatiniz nedir? dedim. ‘Böyle devam edelim’ dedi.”

Davutoğlu görevi bıraktıktan sonra Binali Yıldırım Başbakan oldu. 16 Nisan 2017’de de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildi. 24 Haziran 2018’de yapılan halk oylamasıyla da Cumhurbaşkanı’na siyasi parti genel başkanı olma yetkisi verildi. Bu yeni sistemi eleştiren Davutoğlu, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanlığı genel başkanlığa gelirsek, bir yıllık tecrübe bize şunu gösterdi, partili cumhurbaşkanı olunca partinin yapısı etkileniyor. Cumhurbaşkanı da insan birinden birine yoğunlaşınca diğeri ihmal ediliyor... Genel başkanlık ayrılmalı cumhurbaşkanı yardımcısı kesinlikle seçimle gelmeli. Bakanlar mutlaka meclisten onay alarak göreve başlamalı. Yargı bağımsızlığı teminat altına alınmalı. Bunun için de meclisten atanan yargı üyeleri ile Cumhurbaşkanlığı arasında bir denge sağlanmalı. Yasanın güçlendirilmesi şart. Müsteşarlığın kaldırılması yanlış olmuştur. Bakanların siyasi ve teknokratik niteliği netleşmeli. Şimdi karma bir şey var. Türkiye'yi yüzde 50+1'e mahkûm etmek parlamenter sistemden çok daha yoğun bir belirsizliği önümüze getirdi. Herkes istediği andan koalisyonu bozup başka bir alana geçebilir.”

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim