Duvarlarda renkli bir festival

Kültür-Sanat

9 Ağustos 2019 Cuma 14:02

Muralist Kadıköy Festivali'ne, 6 yabancı ülke ve 3 yerli sanatçının da katılmasıyla Kadıköy’ün duvarları bu yıl da mural sanatıyla renklenecek.

Özgür GÜVENÇ

İSTANBUL (Anayurt) - Muralist Kadıköy Festivali'ne, 6 yabancı ülke ve 3 yerli sanatçının da katılmasıyla Kadıköy’ün duvarları bu yıl da mural sanatıyla renklenecek. Festival kapsamında duvarları süsleyecek mural'ların yanı sıra sanatçılarla söyleşiler, ‘Resmin Sokak Hali’ adıyla düzenlenecek fotoğraf sergisi, çocuklarla Mural atölyeleri gibi etkinlikler de düzenlenecek.

Kadıköy Belediyesi’nin gerçekleştirdiği bu yıl 8’inci yaşına giren Muralist Kadıköy Festivali 2019, 19 Ağustos’ta start alıyor. Bu yıl farklı bir uygulamaya gidilerek, belediye duvarlarına yapılacak iki muralın neler olacağına Kadıköylüler karar verdiler. Ressam Nazife Bilgin Hazar tarafından çizimine 1 Ekim’de başlanacak ve 29 Ekim’de tamamlanacak Atatürk temalı duvar resmi Kadıköy Belediyesi binasının duvarında yer alacak.

Muralist Kadıköy Festivali kapsamında Kadıköy’ün duvarları renklenirken, Milli Mücadele’nin 100. yıldönümü anısına özel bir çalışma olarak hazırlanan Atatürk temalı duvar resmi de Kadıköy Belediyesi binasına uygulanacak.

Kadıköy Belediyesi’nin gerçekleştirdiği bu yıl 8’inci yaşına giren Muralist Kadıköy Festivali 2019, 19 Ağustos’ta başlıyor. Bu yıl farklı bir uygulamaya gidilerek, belediye duvarlarına yapılacak iki Muralın neler olacağına Kadıköylüler karar verdiler. Ressam Nazife Bilgin Hazar tarafından çizimine 1 Ekim’de başlanacak ve 29 Ekim’de tamamlanacak Atatürk temalı duvar resmi Kadıköy Belediyesi binasının duvarında yer alacak.

Duvar resmi çalışması için Atatürk temalı üç fotoğraf, internet üzerinden halk oylamasına sunuldu. Milli Mücadele’nin 100. yıl dönümü anısına Kadıköy Belediyesi binası duvarına resmedilecek Atatürk temalı duvar resmi için yapılan oylamada, Mustafa Kemal Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayında karşılanışının yer aldığı resim birinci oldu. İnternet üzerinden düzenlenen oylamada 1929 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı’nda karşılanışının yer aldığı “Atatürk Dolmabahçe Sarayında” adlı duvar resmi birinci oldu.

Atatürk’ün mavi takım elbiseli, beyaz fötr şapka ile yürürken resmedildiği çalışma Ressam Nazife Bilgin Hazar tarafından Kadıköy Belediyesi’nin duvarına uygulanacak. Oylamadaki “Atatürk Çiftlikte Denetimde” temalı öneri ikinci , “Atatürk Cumhurbaşkanı Seçildi” temalı öneri ise  üçüncü sırada yer aldı. Bu fotoğraflar “Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanı seçildiği tarihteki fotoğrafı (1923)”, “Mustafa Kemal Atatürk çiftlikte denetimde” ve “Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda karşılanışı (1929)” temalarını içeriyor.

 

Vertigo Graffiti ekibinin imzasını taşıyan Kolombiya temalı Murallar ise halk oylamasına sunulan diğer Murallar oldu. Bir diğer oylamaya sunulan eserler Kolombiya temalı Mural'lar olacak. Kolombiya Elçiliği ile ortak yürütülen ve Vertigo Graffiti ekibinin Türkiye’de yapacakları çalışma için üç taslak hazırlandı. Türkiye ve Kolombiya’nın ortak noktası tarım ve zanaat kültürünün ön plana çıktığı üç eserler internet üzerinden halkın beğenisine sunuldu. Kolombiya Elçiliği ile ortak yürütülen çalışma için ‘Kahve Tarlalarında Çocukluk’ temalı öneri en çok oyu alırken, ‘Yaşam Yılları’ temalı öneri ve ‘Kahvenin Geleceği’ temalı öneri de beğenilenler arasında sıralamada art arda kendilerine yer buldular. Kahve Tarlalarında Çocukluk 6-14 Eylül tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi binasına resmedilecek.

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim