MENÜ
Ankara 28°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Duyarlı bir Türkiye için pedal çevirdiler
Magazin
23 Eylül 2019 Pazartesi 14:11

Duyarlı bir Türkiye için pedal çevirdiler

Dünya Otomobilsiz Kentler Günü dolayısıyla Anıtpark’ta bisikletleri ile bir araya gelen kadınlar bisikletlerini ve kendilerini süsleyerek trafiğe çıktı.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - İlki 7 yıl önce İzmir’de gerçekleştirilen etkinlik Ankara’da 5’inci kez düzenlenirken bu yıl Türkiye ve dünyanın farklı il ve ilçelerinden 120’den fazla noktada da süslü kadınlar yollara pedal çevirdi.

Tur öncesinde konuşma yapan Pedallayan Kadınlar gurubundan Burçin Tarhan, “Biz Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na 30 kişi ile başlamıştık. Bu kadar büyüyebileceğimiz aklımıza gelmemişti. 70 oldu, 100 oldu, 300 oldu. Biz kadınlar varız, her yerdeyiz. Biz kadınlar bisiklet üzerindeyiz, trafikteyiz, Ankara’da, İzmir’deyiz ve inanılmaz güzeliz” ifadelerini kullandı. Etkinliğin çıkış noktasından ve amacından bahseden Tarhan, şunları söyledi: “İzmir’de Sema Gür bir gün dedi ki, biz bu süslü kadınları toplayalım ve birlikte sürüş yapalım, kadının varlığını trafikte görsünler dedi. Biz de o dalgaya katıldık ve 5 yıldır Ankara’da Süslü Bisiklet Kadınlar Turu’nu Pedallayan Kadınlar gurubu olarak organize ediyoruz. Bugün çevreye ve kadına duyarlı bir Türkiye için daha cesur ve daha büyük bir inançla pedal çevireceğiz. Kadına şiddetin, ayrımcılığın olmadığı, ölümlerin ve çocuk gelinlerin olmadığı, kadının ikinci planda olmadığı bir Türkiye için pedallarımızı çevireceğiz. Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’nde trafiğin, benzin derdinin, çevre kirliliğinin, küresel ısınmanın etkilerini azaltabilmek için pedallarımızı çevireceğiz. Çünkü biliyoruz ki Türkiye kıymetli, dünyamız kıymetli. Etkinliğimiz 120 il ve ilçede birlikte yapılıyor. Şu anda Milano’da başka bir kalp çarparken Tahran’da başka bir kalp çarpıyor ve bütün bunları Türkiyeli kadınlar organize ediyor, gururluyuz.”

Konuşmanın ardından Akdeniz Caddesi üzerinden bisikletleri ile yola çıkan grup Otomobilsiz Kentler Günü nedeniyle trafiğe kapatılan 7. Cadde’ye geçerek cadde üzerinde kısa bir dans modası verdi. 300’den fazla kadının katıldığı Süslü Kadınlar konvoyu sonrasında 54. Cadde, Muammer Aksoy, Dögol ve Gençlik caddeleri üzerinden yeniden Akdeniz Caddesi’ne geçerek Anıtpark’a geri döndü.

Etkinlik ile trafikte hem kadınlara hem de bisikletlilere karşı duyarlılığın artırılması, çevre kirliliğine dikkat çekmek ve daha çok kadının bisiklete binmesini teşvik etmek amaçlanırken belediyelerden de güvenli bisikletli ulaşım altyapısı talep edildi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi