MENÜ
Ankara 27°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
‘Eczacılık fakültelerinin durumu içler acısı’
Güncel-Dizi
21 Ağustos 2019 Çarşamba 16:25

‘Eczacılık fakültelerinin durumu içler acısı’

Türk Eczacıları Birliği’nden (TEB), ÖSYM’nin tercih kılavuzundaki verilerle ilgili olarak, akademik kadro açısından Türkiye’deki eczacılık fakültelerinin pek çoğunun durumunun içler acısı olduğunu dile getirildi.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) -
ÖSYM tarafından yayımlanan tercih kılavuzu, Türkiye’deki eczacılık fakültelerinin akademik durumunu ortaya koydu. Kılavuza göre Türkiye’deki eczacılık fakültelerinden 4’ünde profesör, 7’sinde ise doçent bulunmuyor. Yeni eczacılık fakültelerinin açılmasına karşı çıkan Türk Eczacıları Birliği’nden (TEB) konuyla ilgili yapılan açıklamada, ÖSYM’nin tercih kılavuzundaki verilerle ilgili olarak, akademik kadro açısından Türkiye’deki eczacılık fakültelerinin pek çoğunun durumunun içler acısı olduğunu dile getirildi.

Türk Eczacıları Birliği (TEB), YÖK’e yaptığı çağrı ile yeni eczacılık fakültelerinin açılmasının eczacılık mesleğinin geleceği açısından sorunlara neden olacağını dile getirmiş, meslek örgütünün açıklamasına rağmen YÖK, Türkiye’deki 50’inci eczacılık fakültesinin kurulmasına da onay vermişti. Tercih döneminde öğrencilere yol gösterilmesi için ÖSYM tarafından yayımlanan Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, yeni açılan eczacılık fakültelerin durumunu ortaya koydu. Türkiye’de bulunan ve öğrenci alan 36 eczacılık fakültesi ile ilgili kılavuza göre, 4 eczacılık fakültesinde profesör, 7 eczacılık fakültesinde de doçent bulunmuyor. 7 eczacılık fakültesinde profesör sayısı 3’ten azken, 15’inde ise doçent sayısı 5’ten az. 36 eczacılık fakültesinden yalnızca 12’sinin tam akredite olduğu Türkiye’de 23 fakültenin akademisyen sayısı ise 20’den az.

Türkiye’de bulunan ve öğrenci alan 36 eczacılık fakültesi ile ilgili klavuzda yer alan verilerle ilgili TEB’den yapılan açıklamada, “Bu verilerden de görüldüğü üzere akademik kadro açısından Türkiye’deki eczacılık fakültelerinin pek çoğunun durumu içler acısı. Mesleğimizin geleceğinin tehlikeye atılmaması için yeni eczacılık fakültesi açılmaması gerektiğini, akademik açıdan yetersiz olan fakültelerin ise Ar-Ge merkezine dönüştürülmesi önerilerimizi YÖK ile defalarca paylaştık. Bugün bu verilerle YÖK bizim kaygılarımızı tescillediği gibi; uyarılarımızı hiçbir şekilde dikkate almayarak Türkiye’deki eczacılık fakülteleri bağlamında nasıl bir yanlışın parçası olduğunu gözler önüne serdi” ifadelerine yer verildi.

TEB’in açıklamasında ayrıca eczacılığın geleceği için alınması gereken önlemlere dair önerilere yer verildi. Yeni eczacılık fakültelerinin acıkmaması gerektiği ifade edilen açıklamada, öğretim elemanı eksik, altyapısı bilimsel çalışma yapmaya uygun olmadığı halde açılmış olan eczacılık fakültelerinin Ar-Ge merkezlerine dönüştürülmesi ya da kapatılması ile eczacılık fakültesi kontenjanlarının sektörün iş gücü ihtiyaçlarına göre belirlenme ve bölüme öğrenci alımında başarı sırası şartının getirilmesi istendi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi