MENÜ
Ankara 32°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Elektriği devletten alma dönemi bitti
Ekonomi
7 Ekim 2019 Pazartesi 14:07

Elektriği devletten alma dönemi bitti

Türkiye’de 2001 yılından beri elektrik tedarikçisi değiştirilebiliyor. Başlarda fabrikalar gibi elektrik harcaması çok yüksek olan tüketiciler değiştirebilirken fatura alt limit gittikçe düşürüldü ve 2013 yılı itibariyle ev kullanımı için de tedarikçi değiştirilebilir hale geldi.

ANKARA (Anayurt)- 2019 yılında tedarikçi değiştirmede mesafeli sözleşme uygulamasına da geçilmesiyle tüketiciler için tedarikçi değişikliği süreci oldukça kolay hale gelirken, potansiyel tasarruf tutarları da bir hayli artmış oldu. Kullanıcılar elektrik tedarikçileri arasından kendisine en uygun olanı seçip daha ucuz bir fiyattan elektrik kullanabiliyor.

5 MİLYON TÜKETİCİ TEDARİKÇİ DEĞİŞTİRDİ

Elektrik tedarikçileri karşılaştırma ve değiştirme internet sitesi EnCazip’in derlediği verilere göre Türkiye’deki toplam elektrik tüketicisi sayısı 45 milyon civarında. Sektörün açıldığı günden beri elektrik tedarikçisi değiştirme rekoru 4,7 milyon serbest tüketici sayacının bulunduğu 2017 yılının Kasım ayında kırıldı, aynı dönem için serbest tüketici sayısı ise 10 Milyon dolaylarındaydı. Bu tarihten sonra elektrik piyasasının içine girdiği koşullardan dolayı elektrik şirketleri satış yapamaz hale geldi ve tedarikçi değiştiren tüketicilerin sayısında hızlı bir düşüş oldu ve 2019 yılının Eylül ayında bu rakam 204 bine kadar geriledi.

EnCazip’in kurucusu Çağada Kırım, konuyla ilgili şu yorumlarda bulunuyor: “Tüketicilerin önemli bir çoğunluğu piyasanın serbestleştiğinin farkında değil, dolayısıyla elektrik fiyatları yükselince devlet zam yapmış algısı nedeniyle her zaman çok tepki oluyor. Herkes az para harcamak ister, ucuz elektrik kullanmak ister. Ancak fiyatların piyasa dinamiği ile belirlenmesi gerektiğini aksi halde ticarette bir tarafın zarar edeceğini ve de bu durumun da sürdürülebilir olmayacağını akıldan çıkartmamak gerekir. Zira en pahalı elektrik, olmayan elektriktir. Ancak düzenleyici kurumlar tarafından yapılan düzenlemeler sayesinde artık piyasa çok daha serbest bir hale gelmiş durumda ve elektriğe zam gelse dahi tüketiciler kolayca tedarikçi değiştirip olası zamlardan etkilenmeyecek konumda. Piyasanın serbest olması ve fiyatlandırmanın hakkaniyetli yapılması tüm tarafların lehine. Unutmamak gerekir ki rekabetin olduğu sektörlerde kazanan daima tüketici olmuştur”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi