MENÜ
Ankara 30°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Elektrik fiyatları çiftçiyi zorluyor
Türkiye
2 Ekim 2019 Çarşamba 14:12

Elektrik fiyatları çiftçiyi zorluyor

Elektrik fiyatlarının çiftçiyi çok zorladığını dile getiren TZOB Genel Başkanı Bayraktar, “Zaman geçirilmeden tarım ve hayvancılıkta, elektrik üzerindeki yüzde 18’lik KDV sıfırlanmalı” dedi.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, düzenlediği basın toplantısı ile tarım alanındaki güncel sorunlarını kamuoyu ile paylaştı. Gecesini gündüzüne katarak çalışan çiftçinin beklediği geliri elde edemediğini dile getiren Bayraktar, çiftçinin yeni üretim sezonunun masraflarını karşılayamadığını, borçlarını da ödeyemediğini anlattı. Çiftçinin rahatlatılması gerektiğini ifade eden Bayraktar, “Üreticimizin bu sezonki kredi borcunun yanı sıra geçen yıldan ertelenen borcu da bulunuyor. Tüm borçların bir hasat sezonunda ödenebilmesi mümkün değil. Çitçilerimiz dört gözle borç erteleme kararını ve kredi borçlarının yeniden yapılandırılmasını bekliyor. Acilen çiftçilerimizin borçları faizsiz olarak ertelenmeli ve yeniden yapılandırılmalı” dedi.

“GİRDİ MALİYETLERİ ACİLEN DÜŞÜRÜLMELİ”

Üretimin sürdürülebilirliği ve verimliliğin sağlaması için elektrik, sulama, ilaç, gübre, mazot, yem gibi girdi maliyetlerinin acilen düşürülmesi gerektiğini dile getiren Bayraktar, “Özellikle elektrik fiyatları son zamanlarda çiftçimizi çok fazla zorlar hale geldi. En son 1 Ekim tarihinden geçerli olmak üzere üreticilerimizin kullandığı elektriğin fiyatı yüzde 14,9 arttı. Tarımda elektriğin kilowattsaat fiyatı 70,2 kuruştan 80,6 kuruşa çıktı. Oysa bu rakam konutlarda 69,3 kuruş. Çiftçimiz, bu elektrik fiyatıyla, 82 milyon nüfusu, 5 milyon aşkın sığınmacı, mülteci ve yabancıyı, 45 milyon turisti doyurmaya çalışıyor. Zaman geçirilmeden tarım ve hayvancılıkta, elektrik üzerindeki yüzde 18’lik KDV sıfırlanmalı. Yüzde 1 Enerji Fonu ve yüzde 2 TRT payı kaldırılmalı. Çiftçimizin her ay elektrik parası ödemesinin imkanı yok. Elektrik tahsilatı hasat dönemlerinde yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Mısır üretiminde de piyasada oluşan fiyatın maliyetin altında kaldığını dile getiren Bayraktar, “Yüzde 30 rutubetli mısır fiyatları serbest piyasada kesintiler düşüldükten sonra 730 liraya kadar geriledi. Bu fiyatlarla üreticimizin tarlada kalması mümkün değil. Girdi fiyatlarındaki artışa rağmen fiyatın bu seviyelere inmesi üreticimizi mısır üretiminden uzaklaştıracak. Piyasa fiyatlarının gerilememesi için mısır hasadı devam ederken, ithalat yapılmasının da önüne geçilmeli. Fiyat istikrarsızlıkları sebebiyle oluşan üretici zararı mısır prim destekleri artırılarak telafi edilmeli. Üretici ürününü lisanslı depolara koymalı. Lisanslı depolar da kurutma maliyetini özel sektör seviyesine çekmeli” şeklinde konuştu.

“ACİLEN TEDBİR ALINMALI”

Sütte ve besi hayvancılığında ise üreticinin sürdürülebilir bir gelir elde edemediğini ifade eden TZOB Başkanı, sanayici kazanmaya devam ederken süt üreticisinin geçimini sağlayamadığını anlattı. Sistemin ancak üreticinin kazanması ile yürüyebileceğini aktaran Bayraktar, “Halen çiftçimizin eline çiğ sütte litre başına ortalama 1 lira 83 kuruş geçiyor. Süt/yem paritesi 1,5 olmalı. Yani üreticimiz 1 kilogram sütle 1,5 kilogram yemi rahatlıkla alabilmeli. Bugün alamıyor. Parite 1,1 civarında seyrediyor. Süt yemi fiyatı halen 1 lira 67 kuruş civarında. 1,5 paritenin tutturulabilmesi için çiğ sütün litre fiyatı 2 lira 51 kuruşa yükseltilmeli. Önümüzdeki aylarda maliyetler daha da artacak. Süt hayvancılığımız için zorlu bir dönem başlayacak. Hayvanların kesime gitmemesi için acilen tedbir alınmalı” dedi.

“TARIM DESTEĞİ ARTIRILSIN”

TZOB Başkanı Bayraktar, üreticilerin ithalatı bitirecek politikaların uygulanması, yem piyasasına müdahale edilmesi, besi sonunda üretimin sürdürülebileceği bir fiyat garantisinin verilmesini ve kredi borçlarının faizsiz olarak uzun bir süreye yayılmasını talep ettiğini söyledi. Tarım Kanunu’nda bütçeden ayrılacak kaynağın gayri safi milli hasılanın yüzde 1’inden az olamayacağına dair hükmün bulunduğunu hatırlatan Bayraktar, “Buna rağmen desteklerin milli gelire oranı yüzde 0,4’e geriledi. Hükümetimizden tarıma verilen desteğin azaltılmamasını, hatta üretimi destekleyecek düzeye çıkarılmasını talep ediyoruz” dedi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar
 bünyamin bay
 3 Ekim 2019 Perşembe 10:21
Sayın şemsi bey kaç yıldır o koltukta oturuyorsun hangi olaylar karşısında hangi eylemi düzenledin bence bir düşün şu günlerde hollanda da çiftçilerin eylemine bir göz at bi zahmet
 bünyamin bay
 3 Ekim 2019 Perşembe 10:11
koltuğa oturup anca boş boş konuşuyorsunuz hiçbir icraatınız yok tarımla köylüyle ve hayvancılıkla
Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi