MENÜ
Ankara 32°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
En kısa zamanda görevi bırakın
Türkiye
7 Ağustos 2019 Çarşamba 14:24

En kısa zamanda görevi bırakın

Mansur Yavaş yönetimini “İş yapmamak için topu taca atıyorlar” ifadesi ile eleştiren AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, Halk Ekmek’in yöneticilerine “En kısa zamanda görevi bırakın” çağrısında bulundu.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, 31 Mart yerel seçimleri ile CHP’nin adayı Mansur Yavaş’ın başkanlık koltuğuna oturduğu Ankara Büyükşehir Belediyesinin faaliyetleri ile ilgili değerlendirme yaptı. AK Parti Ankara İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında konuşan Özcan, Büyükşehir Belediye’sine bağlı şirketlerde çalışan işçilere Ramazan Bayramı ikramiyelerinin ödenmediğini söyledi. “İş yapmamak için topu taca atıyorlar” diyen Özcan, “Biz Halk Ekmek’teki arkadaşlarımıza da en kısa zamanda genel kurulu yapın ve görevi bırakın diyoruz. Çünkü iftira atılıyor. İşçi ikramiyelerinin verilmemesi noktasında sanki bütün şirketlerin yönetimi verilmemiş ve bunu engelleyen AK Parti’ymiş gibi algı yapılıyor” şeklinde konuştu.

“İlk 100 günlük dönemde bütçede 136 milyonluk bir tasarruf elde edildiğini, bu tasarrufun da büyük bir başlık ile önümüze çıkarıldığını gördük. Ancak tasarrufun hangi faaliyetlerden kısılarak yapıldığı belli değil” diyen Özcan, 100 Gün başlıklı broşürdeki Diğer Gelirler kısmında 2,5 milyarlık bir gelirin belirtildiğine dikkat çeken Özcan, bu payın merkezi hükümetin Büyükşehir Belediyesine verdiği destek olduğunu söyledi.

Mansur Yavaş’ın mazbatasını aldığı 8 Nisan’dan önce bu desteğin 1 milyar 363 milyon lira olduğunu, Yavaş’ın koltuğa oturduktan sonraki 100 günlük sürede ise 2 milyar 494 milyon lira destek alındığını vurgulayan Özcan, “1 milyar 130 milyonluk bir artış var. Bu artışa rağmen 136 milyon tasarruf ettik demelerini kamuoyunun takdirine bırakıyorum” ifadelerini kullandı. Personel giderlerine de dikkat çeken Özcan, “Giderler kaleminden sadece personel giderine baktığımızda Mustafa Tuna döneminin son 100 gününde 105 milyon 879 bin lira personel gideri var, Yavaş’ın ilk 100 gününe baktığımızda 232 milyon 794 bin liralık personel gideri var. Yani yüzde 120 oranında artış var” dedi.

“GEREKLİ HASSASİYET GÖSTERİLMEDİ”

Haziran ayında Ankara’da kuvvetli sağanak nedeniyle oluşan sel nedeniyle 3 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Özcan, eleştirilerini “Bu doğal afette gerekli hassasiyet gösterilmedi. 3 vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve birçok maddi hasarın yaşandığı sel felaketinde CHP’li belediye başkanı Londra’daki tatilinden dönmeyerek sosyal medyadan kuru bir mesajla baş sağlığı diledi” ifadeleri ile dile getirdi.

“BAŞKAN’IN TAKDİRİ GİBİ YANSITILDI”

Büyükşehir Belediyesi’nin tohum fidesi dağıtımını durduğunu söyleyerek çiftçinin mağdur edildiğini dile getiren Özcan, “Bayram ikramiyelerine son verildi. 20 bin işçi Ramazan Bayramı’nda yıllardır aldığı ikramiyeyi alamadı. Büyükşehir Belediyesi tarafından liyakat esasına göre sosyal vergi tazminatı ödenmesine dair Başkanlık yazısı AK Parti grubu tarafından ayrımcılığa sebebiyet verileceği gerekçesiyle herkese eşit ve en üst düzeyde verilmesi şeklinde düzeltilmesi istenmiş, Belediye Başkanı veto etmişti. Sonrasında AK Parti ve MHP’nin ısrarları sonrasında Belediye Meclisinden geçmişti. Bu olay kamuoyuna Başkan’ın takdiri gibi yansıtıldı” dedi. Öğrencilere yüzde 50 indirimli su verilmesi kararının da AK Parti ve MHP gruplarının önerisi ile Belediye Meclisi’ne geldiğini ve Yavaş tarafından reddedildiğini söyleyen Özcan, ısrarları üzerine meclisten geçtiğini ifade etti.

“EN KISA ZAMANDA GÖREVİ BIRAKIN”

Mansur Yavaş’ın belediyeye ait şirketlerden Halk Ekmek dışında yönetici atayamadığı şirket olmadığını söyleyen Özcan, “Yönetimi değişmeyen sadece Halk Ekmek kaldı. O da şirketin kendi hukuki işleyişinden kaynaklı olarak genel kurulunu yapamadığı için. İşçi ikramiyelerinin verilmemesi noktasında sanki bütün şirketlerin yönetimi verilmemiş ve bunu engelleyen AK Parti’ymiş gibi algı yapılıyor. Ancak genel kurulunu henüz yapamayan Halk Ekmek, Ramazan’da işçilerin bayram ikramiyesini verebildi. İş yapmamak için topu taca atıyorlar. Biz Halk Ekmek’teki arkadaşlarımıza da en kısa zamanda genel kurulu yapın ve görevi bırakın diyoruz. Çünkü iftira atılıyor” ifadelerini kullandı.

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi