MENÜ
Ankara 27°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Enflasyon 26 ay sonra yeniden tek hanede
Ekonomi
3 Ekim 2019 Perşembe 15:44

Enflasyon 26 ay sonra yeniden tek hanede

Son bir yılda çaydan şekere, kırmızı etten ulaşıma, doğalgazdan elektriğe kadar birçok kalemde çift haneli zamlar yapılırken TÜİK, eylül ayına dair yıllık enflasyonunu tek haneli olarak açıkladı. Hükümet kanadı enflasyon oranını başarı olarak tanımlarken muhalefet ise gerçeği yansıtmadığını söylüyor

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına dair yıllık enflasyonu yüzde 9,26 olarak açıkladı. TÜİK’in paylaştığı verilere göre en son yüzde 9,79 ile Temmuz 2017'de tek hane olan yıllık enflasyon, 26 ay sonra yeniden tek haneyi gördü. Enflasyon oranını değerlendiren hükümet kanadı verileri başarı olarak tanımlarken ana muhalefet üyeleri ise verilerin gerçeği yansıtmadığını, gerçek enflasyonun çok daha yüksek olduğunu savundu.

TÜİK’in verilerine göre, eylül ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları yüzde 18,27, yurt içi üretici fiyatları yüzde 26,44 arttı. Geçen yılın aralık ayına göre de tüketici fiyatları yüzde 8,42, yurt içi üretici fiyatları yüzde 6,53 yükseldi. Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), eylülde ağustos ayına göre yüzde 0,99, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,26 artış kaydetti. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise ağustosa göre yüzde 0,13, Eylül 2018'e kıyasla da yüzde 2,45 arttı.

TÜİK’in paylaştığı enflasyon oranı düşüş göstermiş olmasına rağmen hesaplamaların yapıldığı enflasyon sepetindeki 418 üründen 292’sinin fiyatı eylül ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla artarken sadece 84 ürünün fiyatı düşüş gösterdi. 42 ürünün fiyatında ise değişim olmadı. 23 Haziran’da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin arından çaya yüzde 15+15, şekere yüzde 16, kırmızı ete yüzde 20, taksiye yüzde 25, servis ücretlerine ortalama yüzde 13, KYK yurtlarına yüzde 20 zam yapıldı. Doğalgaz ve elektriğe ise geçen yılın Eylül ayından itibaren son bir yılda toplam oranı yüzde 48’er olan 4’er zam yapıldı.

“EKONOMİDEKİ EN ÖNEMLİ KAZANIM”

Enflasyon verileri ile ilgili açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “İlk gün hedeflerimizin başına yazdığımız enflasyonla mücadelede büyük bir aşamayı geride bıraktık. Ağustos ayındaki kur ataklarının ardından ekonomideki en önemli kazanımı sağladık. Ekim ayında yüzde 25 seviyesindeki TÜFE’de ve yüzde 45 seviyesindeki ÜFE’de tek haneyi yakaladık. Ekonomide arzu ettiğimiz seviyeye ulaşmak için şimdi yeni hedefimiz bu kazanımları koruyarak, enflasyonda yüzde 5 seviyesine adım adım ilerlemek. Enflasyonda ve cari dengedeki bu başarıyı, ekonominin tüm alanlarına taşıyacağız. Gece gündüz demeden çalışacak ve sonunda kazanacağız” ifadelerini kullandı.

“ENFLASYON ORANI GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Muhalefet üyeleri ise TÜİK’in paylaştığı enflasyon oranının gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, “Eğer bir yılda elektriğe yüzde 60, doğalgaza yüzde 52, akaryakıta yüzde 35 zam yapılmışsa enflasyon yüzde 30’lardan aşağı değildir” yorumunda bulundu. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Vatandaş zam yağmurundan nereye kaçacağını şaşırırken, TÜİK enflasyonu yüzde 9,26 olarak açıkladı. Durmak yok, fakirleşmeye devam” ifadelerini kullandı. TÜİK madde sepetindeki 418 ürünün 292'sinin fiyatı arttığını dile getiren CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ise, “İTO verilerine göre enflasyon yüzde 13, temel girdilerden elektrik bir yılda yüzde 60 zamlandı. Buna rağmen enflasyon yüzde 9,2. Her şeyin fiyatı artarken enflasyonu düşürebilen TÜİK'i tebrik ediyorum” açıklamasını yaptı.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi