MENÜ
Ankara 21°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
‘Eriyen ücretlerimiz telafi edilsin’
Siyaset
9 Ekim 2019 Çarşamba 17:27

‘Eriyen ücretlerimiz telafi edilsin’

DİSK, KESK, TTB, TMMOB ve ASMMMO üyeleri Ankara Ulus’ta  bir araya gelerek, son dönemde yapılan zamlara tepki gösterdi.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Ankara’daki emek ve meslek örgütleri son günlerde yapılan zamlara karşı ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Ulus’taki Atatürk Heykeli önünde yapılan DİSK Ankara Temsilciliği, KESK Ankara Şubeler Platformu, TMMOB Ankara İKK, Ankara Tabip Odası ve ASMMMO’nun ortak basın açıklamasını Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut yaptı. “Son 15 yılın zamları karşısında eriyen ücretlerin acilen telafi edilmesi öncelikli talebimizdir” diyen Bulut, kamuda israfın önüne geçilmesini, emekli aylıklarının asgari ücret düzeyine çıkarılmasını ve zam yapılırken enflasyonun yanı sıra milli gelir artışının da dikkate alınmasını talep etti.

Grup adına basın açıklamasını yapan Bulut, “Kamu kurum ve kuruluşlarında liyakatsiz, yandaş ve israfa yol açan yönetim anlayışı derhal terk edilmeli ve kanun dışı harcamalar idarecilere rücu edilmeli. Tüm emekli aylık ve gelirlerinin asgari derhal ücret düzeyine çıkarılmalı. Asgari ücretin altında emekli aylığı ve geliri olmaması için yasal düzenleme yapılmalı.  Emekli aylık ve gelirlerine sadece enflasyon değil milli gelir artışı da dikkate alınarak zam yapılmalı” şeklinde konuştu.

Son haftalarda ulaşımdan elektriğe, doğal gazdan çaya ve şekere kadar üst üste zamlar yapılmasının AK Parti ile MHP ortaklığındaki iktidarının ciddi bir mali kriz içine sürüklendiğinin göstergesi olduğunu dile getiren Bulut, “Emekçiden ve işçiden çalan hükümet, zenginlerin milyarlarca liralık vergi ve sigorta prim borçlarını bir kalemde siliyor, affediyor. Kapalı kapılar ardında IMF ile görüşen egemenler çareyi halkın kullanmakta olduğu temel kamusal mal ve hizmetlerin fiyatlarına zam yapmakta buluyor. Bu amaçla da başta benzin, mazot ve LPG olmak üzere, elektriğe, doğal gaza, köprü, oto yol kullanım ücretlerine sık sık ve büyük oranda zamlar yapıyor” dedi.

“Krizi yaratan yüzde 1’lik imtiyazlı sınıf bunun bedelini biz emekçilere, işçilere ödettirmek isteniyor” diyen Bulut, krize işçilerin ve emekçilerin neden olmadığını söyleyerek, “Bir avuç sermayedar ve yandaş egemenler servetlerine servet katarken, halk yoksullaştırıldı. Bu krizden çıkmanın yolu zamlar ve vergiler değil. Krizi doğuran neo-liberal rantçı politikalar. Krizden çıkmanın yolu, ekonomiyi düzeltmenin yolu, emeğe saygı, alın terimizin karşılığının ödenmesi, demokrasi ve barış ikliminin tesisinden geçiyor. Demokrasi ve adalet gerçekleşmeden bu yurda refah ve huzurun gelmesi olanaklı değil” şeklinde konuştu.

İşsizlik sigortası fonunun işsizlere ait olduğunu belirten Bulut, fonun yağmalandığını dile getirdi. Vergi adaletsizliğe son verilmesini ve çok kazanandan çok vergi alınan bir vergi sistemi kurulması gerektiğini dile getiren Bulut, “Türkiye’nin en büyük şirketlerinin, en zengin ailelerinin, partili/yandaş patronların vergi borçlarını büyük oranda sıfırlayan kararların derhal iptal edilmesini istiyoruz” dedi.

Öncelikli taleplerinin son 15 yılın zamları karşısında eridiğini söylediği ücretlerin acilen telafi edilmesi olduğunu dile getiren Bulut, “Kamu kurum ve kuruluşlarında liyakatsiz, yandaş ve israfa yol açan yönetim anlayışı derhal terk edilmeli ve kanun dışı harcamalar idarecilere rücu edilmeli. Tüm emekli aylık ve gelirleri asgari ücret düzeyine çıkarılmalı. Asgari ücretin altında emekli aylığı ve geliri olmaması için yasal düzenleme yapılmalı. Emekli aylık ve gelirlerine sadece enflasyon değil milli gelir artışı da dikkate alınarak zam yapılmalı” şeklinde konuştu.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi