Gaziantep’te sanat buluşması

Magazin

29 Nisan 2019 Pazartesi 13:41

SAKÜDER Geçmiş ve Geleceği Harmanlayan Kent Gaziantep sanat buluşması gerçekleştirildi.

A.Cevat UĞRAŞ

ANKARA (Anayurt)- Sanat ve Sanatkârlar Topluluğu Kültür Derneği (SAKÜDER) 14.kuruluş  yılında Geçmiş ve Geleceği Harmanlayan Kent Gaziantep adlı sergisi Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi ve Sanat Galerisi’nde açıldı. SAKÜDER’in sergisiyle birlikte yapılan sanat gezisinde ise Zeugma Mozaik Müzesi, hanlar, hamamlar, bakırcılar çarşısı, kaleiçi, Rum Kale, Halfeti, Fırat Nehri Gezisi    Sanat buluşması gerçekleşti.

Türkiye’nin farklı illerinden 43 ressamın 86 eserinin yer aldığı sergi açılışına Gaziantep Valisi    Davut Gül, Gaziantep İl Kültür Turizm Müdürü  Bülent Öztürk, Gaziantep İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Mehmet Aykanat, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gaziantep Başkonsolosu Erhan Özkan ve sanatçılar  katıldı. Sergiye Gaziantepli sanatseverler de yoğun ilgi gösterdi. Sergi Açılışında 14.Yıl Onur ve Şükran Plaketleri törenle verildi. Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep İl Kültür Turizm Müdürü Bülent Öztürk ve Gaziantep İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı  Mehmet Aykanat’ta Onur Ödülü verilirken, Ressam Sanatçı Aynur Akın ile Ressam ve Çini Sanatçısı Beyhan Duru’ya da Şükran Plaketi takdim edildi.  

SAKÜDER GAZİANTEP'TE SANAT TARİHİ YAZDI

Atatürk’ün gösterdiği sanat ışığıyla sanatı yaşatmak ve sanatçıyı koruyan, destek olan bir anlayışla yurt içi ve yurtdışında faaliyetlerini  sürdürdüklerini vurgulayan SAKÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eser; “SAKÜDER’in bu sergisinde İstanbul'dan, Ankara'dan, İzmir’den, Antalya'dan, Balıkesir'den Adana’dan, Hatay’dan, Gaziantep‘ten olmak üzere 43 ressam sanatçımızın 86 eseri sergilenmekte. Sergilenen eserler, sanatçılarımızı anlatan biyografileri ve sanatçıya ait birer fotoğrafları ile birlikte sergi kataloğu olarak SAKÜDER Kültür Yayınlarımızdan yayınlanarak sizlerin beğenisine sunuluyor. Ayrıca bu katalog Türkiye genelinde üniversitelerin kütüphanelerinde, Milli Kütüphane ’de ve kitap evlerinin raflarında yerini almak üzere de gönderilecek. Bugün burada Gaziantep halkının beğenisine sunduğumuz resim sergisinin açılış sevincini hep beraber yaşıyoruz. Bu gurur verici hizmetimizde emeği geçen Yönetim Kurulu üyelerimize, sanat komisyonumuza, eserleriyle bu etkinlikte yer alan sanatçılarımıza ve buraya gelmemize vesile olarak Gaziantep halkıyla buluşmamızı sağlayan SAKÜDER İstanbul Şube Başkanımız Sayın Aynur Akın ve Gaziantep İl Kültür Turizm Müdürü Sayın Bülent Öztürk’e, Gaziantep İl Kültür Turizm Müdür Yardımcısı Sayın Mehmet Aykanat’a sergimize ev sahipliği yaparak, katkıda bulundukları için şükranlarımızı sunarız” diye konuştu.

HER BİRİNİZ CUMHURİYET MÜZESİNDE YER ALAN BİRER KRİSTALSİNİZ

 

Başkan Eser, sanat aracılığıyla kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarmak idealiyle hareket ettiklerini ifade ederek, “Atamızın göstermiş olduğu sanat ışığında sanatı yaşatmak adına sanatı koruyan, sanatçıya destek olan SAKÜDER olarak kültürümüzü gelecek kuşaklara aktarmak ve toplumumuzun aynası olan sanatçılarımızı halkla buluşturarak eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunmak en büyük ülkümüzdür. SAKÜDER ressamın fırçası, yazarın kalemi, müziğin sesi kısaca sanatçının çığlığı olmak için var olmaya devam edecektir.       Değerli sanat dostlarımız sözlerimi sonlandırırken diyorum ki; siz değerli sanatçılarımız benim nazarımda her biriniz Cumhuriyet müzesinde yer alan birer kristalsiniz” dedi.

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim