Gümüşlük Fest'in ikinci konuğu İspanyol Escarteen Sisters

Kültür-Sanat

17 Temmuz 2019 Çarşamba 16:29

Gümüşlük sahilindeki Toprak Ev bu yıl da 16'ncı Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne kucak açarken festivalin ikinci konserinde İspanyol ikili Escarteen Sisters, sanatseverlerle buluşacak.

 

Özgür GÜVENÇ

 

İSTANBUL (Anayurt) -  Gümüşlük sahilindeki Toprak Ev bu yıl da 16'ncı Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’ne kucak açarken festivalin ikinci konserinde İspanyol ikili Escarteen Sisters, sanatseverlerle buluşacak. İspanyol folk müziği, bosso nova, funk gibi farklı müzik tarzlarından hareketle ortaya çıkan ve adını çok da tanımlamaya çalışmadıkları bir tarza sahip olduklarını belirten Flavia ve Laia Escarteen kardeşler, 17 Temmuz Çarşamba akşamı konserlerinde kendi eserlerinden oluşan akustik bir seçkiyle Toprak Ev'den seslenecekler.

Müziklerini anlatmak için kelimeleri yeterli bulmadıklarını ve bu tanımlamayı dinleyenlere bırakan Escarteen kardeşlerin yaşamı İspanya’nın Penedès bölgesinde, üzüm bağlarının arasında bir çiftlik evinde başlıyor. Müziğe başlamalarının çıkış noktası ise, büyüdükleri yerden çok uzakta Belçika’da yaşayan büyükbabaları için şarkı bestelemek oluyor.

İki kişi olmalarına rağmen; iki vokal, viyolonsel ve kemandan oluşan bir yaylı çalgılar dörtlüsünün etkisini veriyor dinleyenine. Flavia,Laia Escarteen eserlerini büyüdükleri çiftlik evinin sakin sessiz ortamında meydana getirmişler. Flavia, viyolonsel çalıyor ve vokal yapıyor; Amat Santacana, Natalie Haas ve Mike Block’un öğrencisi. Laia ise ikilinin vokalisti, kemancısı ve perküsyon çalıyor; Celestial Alias ve Carme Canela, Apel·les Carod, Pere Nolasc ve Oriol Saña’nın öğrencisi. Yakın zamanda Liceu Konservatuarından mezun olacak.
İlk kez Gümüşlük Festivalinde yer alacak olan kardeşler; Müzikleriyle coğrafi mesafeleri kısaltmak ve böylece bir yakınlık yaratmak isteğiyle İspanya'da Katalonya bölgesinde gerçekleşen çeşitli festivallere ve Aphonia, Undàrius, Altacústic, EVA ve Vilafest konserlerine katıldılar. “Akustik Müzik Yarışması 2016”da birincilik ve Halk Ödülü kazandılar. Daha sonra kitlesel fonlama kuruluşu Verkami’nin desteği ile ilk albümlerini kaydettiler. Albüm, halk müziği, pop ve cazdan etkilenerek yapılan samimi bir koleksiyon olarak görülürken şarkılar, Katalanca, İngilizce, İspanyolca ve Hollandaca olarak dinleyiciyle buluşuyor. İspanyol Escarteen Sisters; Flavia Escarteen (Vokal/Viyolonsel) ve Laia Escarteen (Vokal/Keman) konserinin ardından Gümüşlük sahilindeki Toprak Ev’de sırasıyla 21 Temmuz Kumda Çello, 28 Temmuz Kumda Keman, 11 Ağustos Kumda Piyano,  25 Ağustos Kumda Kontrbas konserleri gerçekleşecek. 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim