Hacıbektaş’ın ışığında sanat

Magazin

25 Ağustos 2019 Pazar 13:33

56.Ulusal, 30.Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında, bu yıl 15.'si düzenlenen Hacıbektaş Resim, Heykel, Seramik ve Fotoğraf Sergisi, Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi Sergi Salonunda açıldı.

A. Cevat UĞRAŞ

HACIBEKTAŞ (Anayurt) - 56.Ulusal, 30.Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında, bu yıl 15.'si düzenlenen Hacıbektaş Resim, Heykel, Seramik ve Fotoğraf Sergisi, Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi Sergi Salonunda açıldı. 28 Sanatçının 49 eseri yer aldığı sergide 2 seramik eser , 1 ceviz ağacından heykel, fotoğraf, yağlıboya ,suluboya, akrilik, monobaskı ve kolajlı ebrudan oluşan eserler sanatseverlerle buluştu.

Yedi Rengin Işığı Sanat Oluşumu Proje Koordinatörü ve Resim Eğitmeni Ressam  Işık Çuhacıoğlu tarafından koordine edilen serginin açılışını Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok Işık Çuhacıoğlu ve sergide eserleri bulunan sanatçılarla birlikte yaptı. Başkan Altıok, sergiyi gezerek sanatçılardan eserleri hakkında bilgi alıp onlarla sohbet etti. Sergiye uluslararası katılım da vardı. Kırım Türkü Ressam Hülya Gülmez kadın zulümlerine karşı bir tablosu ve iç hastalıkları anlatan kalp olmak üzere 2 eseriyle katılırken, Makedonyalı sanatçı Yakup Hayro da eseriyle katıldı. Ressam Hülya Gülmez dostluk ve barış için sanatın şart olduğunu söyledi. Sergi koordinatörü Ressam Işık Çuhacıoğlu ise sergide4 kapı 40 makamdan toprak (hakikat)kapısı tablosu ile Ceviz Ağacından 10 yanlış heykeli yer aldı.

DÜŞÜNCE KARANLIĞINA IŞIK TUTANLARA NE MUTLU

Sanatçıları Hacıbektaş’ta ağırlamaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok,

“2019 yılı 56.Ulusal 30.Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinliklerinde 15. kez açılan uluslararası resim  ,heykel, seramik ve fotoğraf karma sergisi etkinliklerimize görsel güzellikler katarak bizleri mutlu etmiştir. 

Hacıbektaş, 13. Yüzyılda Hacı Bektaş Veli’nin ışığıyla başlayan  bilim ve kültür merkezidir. Karanlık yıllarda Hacı Bektaş Veli, ‘İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır,  Bilim, gerçeğe giden yolları aydınlatan ışıktır,  Kadınlarınızı okutunuz,  Yolumuz; ilim, irfan ve insanlık sevgisi üzerine kurulmuştur’ gibi önemli sözleri ile aydınlığa doğru kapıları açmıştır. Bu aydınlık kapılardan geçerek Hacı Bektaşı Veli ışığında değerli sanatçılarımız tarafında düzenlenen resim, heykel, seramik ve fotoğraf eserlerinin bulunduğu karma sergisi halkımız tarafından beğeni toplamıştır. Serginin düzenlenmesinde emeğini esirgemeyen ressam Işık Çuhacıoğlu’na ve fotoğrafçı, grafik tasarımcı Figen Aydoğmuş’a, değerli eserleri ile katılan tüm sanatçılarımıza  Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamındaki katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunar, Hacıbektaş Veli’nin dediği gibi ‘Düşünce karanlığına ışık tutanlara ne mutlu’ sözüyle aydınlarının dalga dalga çoğalacağı sanat dolu günler dilerim” diye konuştu.

Durma kültür burcuna sür,

sür atı!

Gelmez elbet topluma sanat katı.

 Bir mihenktir,

sanatı kalbinde bil,

Yükselir toplum, severse sanatı.

En yüce servet ilimdir.

İlim beşikte başlar, mezarda biter.

Sevgi muhabbet

kaynar yanan ocağımızda ,

Bülbüller şevke gelir

gül açar bağımızda,

Hırslar kinler yok olur

aşkla meydanımızda,

Aslanlarla ceylanlar dosttur

kucağımızda.

Sergi koordinatörü Ressam Işık Çuhacıoğlu ise 800 yıl öteden bugünlere ışık tutan Hacı Bektaş Veli en büyük düşünürlerimiz dendir.   Üç yıl aradan sonra 16 Ağustos 2019'da, 56.Ulusal 30.Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında 15.Ulusal ve Uluslararası Karma Resim,heykel,seramik ve fotoğraf sergimizi gerçekleştirdik. Bir toplumu bilim ve sanat ileriye götürür. Bir toplumun kültür düzeyi sanat ve sanatçıya verilen değerle ölçülür.Uygar ve kalıcı bir Türkiye için sanat eserleriyle katkıda bulunan sanatçı arkadaşlara,her yıl büyük bir ilgiyle sergiyi izleyen tüm gönül dostlarına ve desteklerini esirgemeyen başta Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş  Altıok'a sergi kataloğunda  emeği geçen Fotoğrafçı ve Grafik Tasarımcı Figen Aydoğmuş  ve fotoğrafçı Serdar Koç'a teşekkür ederim. Sanat ve sanatçısını seven ,destekleyen tüm dostlara gül bahçemizden sevgilerle” dedi.

Sergide eserleri bulunan sanatçılar şöyle: A. Cevat Uğraş, Anıl Cem Ilıman, Ayça Güneş, Aydın Baykara, Aysel Kul, Bilge Öztoplu, Emine İlkkutlu İzdar, Emine Kasap Karakoç, Figen Aydoğmuş, Füsun Özyıldırım, Gülnaz Çolak, Halil Demir, Hatice Ünal, Hülya Gülmez, Hülya Gündoğdu, Işık Çuhacıoğlu, Işın Çuhacıoğlu, Jale Polat, Meral Menal, Meryem Kılınç, Mustafa Kılıç, Neslihan Kaya, Nevim Kayaoğlu, Öznur Aksoy, Ramazan Ertuğrul, Serdar Koç, Yahup Hayro, Zekiye Tellioğlu.

15. Hacıbektaş Resim, Heykel, Seramik ve Fotoğraf Sergisi,30 Ağustos’a kadar Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi Sergi Salonunda gezilebilir.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim