Halk festivali Beylikdüzü Klasik başladı

Kültür-Sanat

19 Temmuz 2019 Cuma 15:05

Teması ‘Türk Bestecileri’ olan 5. Beylikdüzü Klasik Müzik Günleri, Cihat Aşkın ve Aşkın Ensemble’ın ‘Vadide Vals Adımları’ adlı konseriyle açıldı.

 

Özgür GÜVENÇ

İSTANBUL (Anayurt) - Bu kez teması ‘Türk Bestecileri’ olan 5. Beylikdüzü Klasik Müzik Günleri, Cihat Aşkın ve Aşkın Ensemble’ın ‘Vadide Vals Adımları’ adlı konseriyle açıldı. Yaşam Vadisi’nin eşsiz atmosferindeki konsere, Dede Efendi’nin Yine Bir Gülnihal adlı parçasını icra ederek başlayan Cihat Aşkın & Aşkın Ensemble, Soprano Görkem Ezgi Yıldırım’ın eşliğinde ‘Samanyolu, Kuş Olup Uçsam, Hayal Ufkunda, Bir Deniz ki Gözlerin, Pervane, İkinci Bahar, Nazende Sevgilim, Unutulmaz, Hatırla Sevgili, Bekledim de Gelmedin’ adlı vals parçalarını başarıyla icra ederek dinleyicilere yıllarca unutamayacakları bir gece yaşattı. Fikrimin İnce Gülü adlı valsi, Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk için seslendiren Cihat Aşkın & Aşkın Ensemble’ı dinleyiciler, konser sonunda ayakta alkış yağmuruna tuttu.

Beylikdüzü Belediyesi tarafından düzenlenen Beylikdüzü Klasik konserlerinin ilkinde Türk valslerinin en unutulmazlarına izleyenler de eşlik ederken Yaşam Vadisi müzikle dolu bir gece yaşadı. Yaşam Vadisi’nde notaların dansının çok daha güzel olduğunu, Cihat Aşkın ve orkestrasının muhteşem bir gece yaşattığını belirten Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Bu serin yaz akşamını notalarınızla ısıttınız. Bizleri, çaldığınız bestelerle başka diyarlara götürdünüz. Orkestraya çok teşekkür ediyor, değerli sanatçımız Cihat Aşkın’ın 40. sanat yılını kutluyorum.” dedi.

Çalık, konser sonunda “Biz festivalimizin 5.’sini düzenliyoruz bu yıl. Yaşam Vadisi’nde notaların dansı çok daha güzel oluyor. Beylikdüzü, her zaman farkını gösteriyor. Beylikdüzü Klasik'i yaparken aslında İstanbul’un sanat damarlarını da biraz daha genişletmeyi arzulamıştık. Onun için yola çıkmıştık. Şimdi, 39 ilçede Ekrem İmamoğlu sanat damarlarını daha da genişletecek. Her şey çok güzel olacak. Dört gün boyunca Beylikdüzü Klasik’e bütün sanatseverleri bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

BEYLİKDÜZÜ'NDE BİR HALK FESTİVALİ


Türk kültürünün çok köklü bir kültür olduğunu vurgulayan dünyaca ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın ise, “Sanat eğitimi toplumumuz için en önemli eğitimlerden biri olmalı diye düşünüyorum. Çünkü sanat, bir toplumun kimliğidir. Sanatımızı, kültürümüzü yaşatırsak aslında kendi kimliğimizi yaşatmış oluruz. Bir halk festivali bu. Müzik, sanat halkın içinde yaşıyor. İşte Beylikdüzü, işte Beylikdüzü farkı. Beylikdüzü Gençlik Senfoni Orkestrası, muhteşem bir orkestra; onlarla ne kadar gurur duyulsa azdır. Beylikdüzü Gençlik Senfoni Orkestrası’nı İstanbul'un değişik yerlerinde Türkiye'nin değişik yerlerinde ve Türkiye'yi temsil etmek üzere yurt dışında da görmeliyiz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim