‘Halkın kayyumlardan memnuniyeti araştırılsın’

Güncel-Dizi

20 Ağustos 2019 Salı 17:31

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasıyla ilgili Meclis araştırması istedi.

ANKARA- CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasıyla ilgili Meclis araştırması istedi.

HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasıyla ilgili Meclis’e verdiği önergeyle araştırma isteyen CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanması, vatandaşların tercihlerinin yok sayıldığını ve milletin iradesine AKP tarafından darbe yapıldığını göstermiştir” dedi.

‘SİYASİ TERCİHLERE DARBEDİR’

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinden önce,  bölgede belediye başkanlarının görevden alınarak yaklaşık 90 kayyum atanmıştı. Bu durumu hatırlatan Tanrıkulu, önergesinde şu ifadelere yer verdi:  “AKP'nin siyasi darbeci zihniyetini ortaya koymuştur. Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş Başkanlarının 4. ayda görevden alınarak yerlerine kayyum atanması hukuka aykırıdır, halkın seçimle yapmış olduğu siyasal tercihlerine darbedir.”

‘HUKUKİ GEREKÇE YOK’

AKP daha önceki seçimlerde kendi meşruluğunun dayanağı olarak gösterdiği seçimi ve millet iradesini ortadan kaldırmıştır. Milletin seçim ve iradesinin yok sayılarak kayyum atanmasında ifade edilen gerekçeler hukuka uygun değildir, siyasidir. Dört ay önce seçilmiş belediye başkanlarının hukuki hiçbir gerekçe ve kesinleşmiş bir mahkûmiyet kararı olmadan görevlerine son verilmesinin demokratik meşrutiyete aykırı olduğu unutulmamalıdır.

‘HALK MEMNUNİYETİ ARAŞTIRILSIN

“Kayyum atanarak halk iradesinin gasp edilmesinin önüne geçilmesi, hukuka uygun olmayan gerekçeler ile görevden alınan belediye başkanlarının görevden alındıklarındaki belediye bilançosu ile yerlerine atanan kayyumların görevlerinin sonunda bıraktıkları bilançoların incelenerek kayyum atandıktan sonra belediye hizmetlerinden memnuniyet, halk desteği ve belediye mal varlıklarındaki değişimin araştırılması amacıyla Anayasa'nın 98'inci, TBMM İçtüzüğü'nün 104 ve 105'inci Maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim