MENÜ
Ankara 32°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Hasadı çaya bakarak yapalım
Türkiye
6 Ağustos 2019 Salı 13:32

Hasadı çaya bakarak yapalım

Rize Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Genç, “Hayde Çaya Bakalım” kampanyasına destek verdi ve “şimdi maalesef çayın tamamını yeşil görüp bahçeleri dibiyle beraber hasat ediyoruz. Bunun neticesinde de çay büyüyemiyor” dedi.

Necati TUZCU

RİZE- Rize Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Murat Genç, Çaykur Genel Müdür Vekili Yusuf Ziya Alim’in Artvin’in Kemalpaşa ilçesinden başlattığı “Hayde Çaya Bakalım” kampanyasına destek verdi. Başkan GENÇ birçok üreticinin yanlış uyguladığı ve çay üretiminde hayati derecede önemli olan konulara değindi.

“Üreticilerimize bol ve bereketli bir sezon temenni ediyorum” diyerek sözlerine başlayan GENÇ şu ifadeleri kullandı:

“Üreticiyle bağımızı koparmamalıyız. Fabrika yöneticileri, fabrika çalışanları ve sektörün       tüm paydaşları olarak elimizi taşın altına sokmalıyız. Çaya sadece   yöremizin bir ürünü değil Türki-ye’nin hatta dünyanın bir ürünüdür mantığıyla yaklaşmalıyız. Günümüzde çay maalesef sadece kolay bir gübreleme ve kolay bir hasattan oluşan bir  tarımsal faaliyet şekline döndü. Zaman içerisinde Türkiye’nin farklı yerlerindeki tüketicilerden gelen çayın kalitesi zamanla düştü mü sorusunun cevabı da bence burada saklı.”

‘DİBİYLE HASAT EDİLİYOR’

Çay hasadından önce mutlak suretle bahçelerimizi mekanik yollarla yabancı otlardan arındırılmalıyız. Çocukluğumda boğazımıza kadar gelen çaylıklar vardı. Yaşlılarımız daha önceden kesilmiş yani budanmış çay bahçelerinin sadece ucundan az bir miktar çayı toplar ve düz bir tabla teşekkülü oluştururdu. Ama şimdi maalesef çayın tamamını yeşil görüp bahçeleri dibiyle beraber hasat ediyoruz. Bunun neticesinde de çay büyüyemiyor.”

‘BALIK YAPRAĞI BIRAKMALIYIZ’

“Çayda balık yaprak dediğimiz yaprağı hasatta mutlak suretle bitkide bırakmalıyız, tablanın üstünde bırakmalıyız. Bu insanın nefes alan bir organı gibidir. Çayın gelişip tekrar ikinci bir sürgünü sürmesi için balık yaprağı mutlak suretle ocakta bırakmalıyız. Eskiden dekara 20 kilogram olarak tavsiye edilen gübre miktarı bugün 60 kilogramlara çıkarıldı. Böyle giderse ileride dekara 100 kilogram, 200 kilogram gübre uygulamak da yetmeyecek. Yanlış gübreleme ve yanlış hasat maalesef çayı sonraki nesillere bırakmamızı engelleyecek.”

‘ALIM YERLERİNİN KAPISI HAVALANDIRILMALI

“Çayı hasat etsek bile çay solunum yapmaya devam ediyor. Çayı üst üste yığdığımız zaman kızışıyor ve ciddi bir ısınma meydana geliyor. Çayın ısınmasıyla beraber yanması demek onun içerisinde bulunan kaliteye dair bütün özelliklerin kaybolması demektir. Çayı, satılana kadar mutlak suretle alım yerlerinin kapısında havalandırmalıyız.  Satın alınan çayları mutlak suretle karıştırarak, havalandırarak alım yerlerine sermeliyiz. Alım       yerlerinden fabrikaya getirilen çayları da bekletmeden mutlak suretle üretime almalıyız. Hiçbir mamul madde kendisini oluşturan hammaddeden daha kaliteli olamaz. Çayı üretip satamadıktan sonra    sürdürülebilir kılamayız.” 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi