MENÜ
Ankara 22°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
ING'den Spor ve  Toplumsal Cinsiyet Araştırması
Spor
21 Mayıs 2020 Perşembe 14:39

ING'den Spor ve Toplumsal Cinsiyet Araştırması

Cinsiyet eşitliği ve spor alanlarında toplumsal yatırımlarını sürdüren ING Türkiye,  “Spor ve Toplumsal Cinsiyet Araştırması” yayımladı. 

Özgür GÜVENÇ

İSTANBUL (Anayurt)- Kadınlar ve erkeklerin ayrı ayrı ele alınıp değerlendirildiği araştırmaya göre kadınların yarıdan çoğu her sporu yapabileceklerine inanırken erkeklerde bu yapabilme inancı az sayıda olduğu görülüyor. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda ING Türkiye tarafından “Spor ve Toplumsal Cinsiyet Araştırması” yayımladı. Araştırma; Online anket yöntemi ile demografik özellikler Türkiye geneli dağılıma uygun olacak şekilde ele alınırken 1'inci Faz çalışması Şubat 2020’de 601 kişi ile, 2'nci Faz çalışması ise Mayıs 2020’de 311 kişi ile gerçekleştirildi.

Yapılan araştırma sonunda elde edilen    verilere göre, kadınların yüzde 53’ü kadınların koşulsuz şartsız her sporu yapabileceğine inanıyor. Kadınların her sporu yapabileceğine inanmayanların payı kadınlarda yüzde 47 iken erkeklerde yüzde 36 olarak çıkıyor. Bir başka deyişle kadınlar ve spor arasındaki ilişki hakkında, kadınlar erkeklere göre daha kalıplar içerisinde düşünüyor. Benzer bir şekilde, kadınlar kendileriyle ilgili sahip oldukları algıdan daha farklı olarak çocukların cinsiyet gözetmeksizin bağımsız olarak farklı sporlarla ilgilenmesini istiyor. 

ING Türkiye’nin araştırması, pek çok kadının spor alanında cesaret duymadığını da gözler önüne serdi. Ankete katılan kadınların yüzde 53’ü “Herhangi bir koşul gerektirmeden kadınların tüm sporları yapabileceğini düşünüyorum” derken; kadınların yüzde 47’si, erkeklerin de yüzde 36’sı ancak gerekli özelliklere sahip kadınların belli spor dallarını yapabileceklerini düşünüyor. Kadınlar, yine kadınlara uygun sporları tanımlarken yüzde 21’i vücut yapılarına uygun olması, yüzde 16’sı spor dalının ağır güç gerektirmemesi, yüzde 5’i estetik olması gerektiğini ifade ediyor.

CİMNASTİK KADINLARA, GÜREŞ ERKEKLERE UYGUN

Yapılan sorgulamada spor dallarının cinsiyete göre uygunluğunun da sorulduğu araştırmada, kadınlar ve erkekler arasında çocukların cinsiyetlerine göre spor tercihlerinde belirgin bir fark gözlemlenmedi. Buna göre, her iki cinsiyete de uygun olduğu düşünülen sporlar yüzde 99 ile yüzme, yüzde 98 ile kayak, yüzde 97 ile atletizm ve tenis olarak sıralandı. Bazı spor dallarında ise cinsiyete göre uygun bulunma oranının değiştiği dikkat çekiyor. Katılımcıların yüzde 48’i güreşin, yüzde 41’i halterin erkeklere daha uygun bir spor dalı olduğunu düşünüyor. Katılımcıların yüzde 20’si jimnastiğin, yüzde 12’si ise voleybolun kadınlara daha uygun spor dalları olduğunu ifade ediyor.

SPOR BAŞARI VE DİSİPLİNİ ARTIRIYOR

 Araştırmaya katılanların yüzde 96’sı çocukluk döneminde yapılan sporun, çocukların geleceğini olumlu etkilediğini düşünüyor. Katılımcılar spor yapan çocukların, öz disiplin, zaman yönetimi ve okul başarı konularında başarılı olduklarına inanıyor. Ana ve babaların kız ve erkek çocukları için ortak tercihinde; yüzme, tenis ve kayak en çok istenen spor dalları olarak ortaya çıkıyor. Kızlarının yüzme, tenis, jimnastik, voleybol ve kayakla ilgilenmesi istenirken buna benzer şekilde erkek çocuklarının da yüzme, basketbol, tenis, kayak ve futbolla ilgilenmesi arzulanıyor.

BAZI SPOR DALLARI İLE İLGİLENEMİYORUZ

 Türkiye genelinde kişilerin kendine uygun bulduğu spor dallarının başında yüzde 85 ile yüzme geliyor. Ancak gerçekte bu sporu düzenli yapanların oranı ise yüzde 4. Tenis sporu da kişilerin kendilerine en uygun buldukları sporlardan biri. Genel kitlede bunu belirtenlerin oranı yüzde 68 olsa da bu sporu gerçekte düzenli olarak yapanların oranı genel kitlede olduğu gibi kadınlarda da yüzde 1. Takım sporlarında da benzer bir tablo ortaya çıkıyor. Genel kitlenin yüzde 39’u futbolu, yüzde 51’i basketbolu, yüzde 56’sı voleybolu kendine uygun buluyor. Ancak gerçekte bu sporları veya bu spora yönelik antrenmanları düzenli yapanların oranı sırayla yüzde 3, yüzde 3 ve yüzde 2.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi