MENÜ
Ankara
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İktisadi bağımsızlığın sembol binası
Türkiye
6 Ekim 2019 Pazar 15:22

İktisadi bağımsızlığın sembol binası

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, cumhuriyetin kuruluşundan itibaren Türkiye’nin iktisadi bağımsızlık yolunda attığı büyük adımlarla İzmir Birinci İktisat Kongresi'nde alınan yerli bir bankanın kurulması kararı ve Atatürk’ün emiri ile kurulan Türkiye İş Binasının tarihine ışık tutuyor.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, milli mücadelenin başkenti Ankara’nın kalbindeki Ulus’ta ziyaretçilerini bekliyor. Türkiye İş Bankasının Ankara’daki 90 yıllık üçüncü genel müdürlük binasının dönüştürülmesi ile ziyarete açılan müzede cumhuriyetin kuruluşundan itibaren Türkiye’nin iktisadi bağımsızlık yolunda attığı büyük adımlar, bankanın tarihiyle birlikte ele alınıyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ve İzmir Birinci İktisat Kongresi'nde alınan kararlar doğrultusunda 1924’te kurulan Türkiye İş Bankasının Ulus’taki tarihi binası müzeye dönüştürülerek 2019’un Mayıs ayında ziyarete açıldı. Kurtuluş Savaşı sonrasında yerli ve milli iktisat tarihi açısından büyük önem taşıyan bankanın İtalyan mimar Giulia Mongeri tarafından tasarlanan binasında yer alan müze, ziyaretçilerini ücretsiz olarak ağırlamaya devam ediyor.

Erken cumhuriyet dönemi mimarisinin günümüze ulaşmış örneklerinden biri olan tarihi binada, Batı ve Osmanlı mimarisi ile Art Nouveau ve Neo Rönesans akımlarının izleri görülebiliyor. Müze, ziyaretçilerini geçtiğimiz yıla kadar aktif olarak bankacılık hizmetinin verildiği giriş katında yer alan gişeler ile karşılıyor. Bu bölümün tavanında binanın yapımı sırasında eklenen Yunan mitolojisinde para ve ticaret tanrısı olarak kabul edilen Hermes’in vitrayı bulunuyor. Gişelerin arka kısımlarında bankanın ilk dönemlerine ait muhasebe defterleri, çek, senet ve dilekçeler ile Türk parasının kıymetinin korunması hakkındaki kanun gibi dönemin iktisadi gelişmeleri ve banka hakkında çıkarılan kararnameler sergileniyor. Sol tarafta yer alan gişelerin arkasında ise bankanın dönemindeki teknolojik gelişmelere ne kadar önem verdiğinin göstergesi olarak daktilo, telefon ve santral beklemesi olmadan bağlantı sağlayan cihazlar ile bazı hesap defterleri yer alıyor.

Müze binasının alt katında dönemi için yüksek güvenliğe sahip kalın bir kapının arkasında yer alan banka kasası ve ikili anahtar yönteminin uygulandığı kasalar görülebiliyor. Dekorasyonu, Atatürk’ün Çankaya Köşkü’ndeki çalışma odasını da tasarlayan Selahattin Refik Sırmalı tarafından yapılan tarihi binanın banka yönetiminin yer aldığı birinci katında Türkiye İş Bankası’nın kuruluşundan başlayarak bir gelenek haline gelen ve günümüzde de devam eden yönetim kurulu toplantılarının gerçekleştirildiği toplantı odası bulunuyor. Bu katta bankanın ve Türkiye’nin genç cumhuriyet dönemindeki ekonomisinin tarihi video, fotoğraf, minyatürler ile anlatılırken bankanın kurucu müdürü olan ve daha sonra Cumhurbaşkanlığı görevini de üstlenecek olan Celal Bayar’ın odası ile önemli toplantılara ev sahipliği yapan Mavi Salon yer alıyor. Kurt Bullent tarafından, Atatürk’ün ziyareti sırasında çekilen fotoğraftan yapılan bir yağlıboya tabloyla Atatürk’ün bankanın İskenderiye Şubesi’ne hitaben imzaladığı Weinberg tablosu da sergilenen eserler arasında yer alıyor.

Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi, pazartesi hariç her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilirken kalabalık gruplar için de sergi rehberliği hizmeti sunuluyor.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2021 Anayurt Gazetesi