MENÜ
Ankara 32°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
İlklerin festivali sona erdi
Magazin
8 Ağustos 2019 Perşembe 12:54

İlklerin festivali sona erdi

Kapıkayafest’te, ziyaretçiler hava sporları, su sporları, dağcılık, fotoğrafçılık, bisiklet, kamping vb. doğa sporlarını ve faaliyetlerini aynı noktada yaşayarak mutlu bir şekilde ayrıldılar.

SAMSUN (Anayurt) - 100 bin kişinin katılımı ve Türkiye’nin ilk “Sıfır Atık Projesi” uygulaması ile 5 gün boyunca renkli görüntülerin yaşandığı Kapıkayafest’te, ziyaretçiler hava sporları, su sporları, dağcılık, fotoğrafçılık, bisiklet, kamping vb. doğa sporlarını ve faaliyetlerini aynı noktada yaşayarak mutlu bir şekilde ayrıldılar.

Bafra Belediyesi sahipliğinde gerçekleştirilen Kapıkayafest’e Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinden sporcu ve ziyaretçiler katılım sağladı. Festivalde yamaç paraşütünün yanında diğer spor faaliyetleri de çok ilgi gördü. Su sporları, dağcılık, yürüyüş, turizm turları, fotoğraf -bisiklet safari, yöresel ve kültürel pazarlar da Kapıkayafest etkinlik alanında ilgi gören faaliyetler arasındaydı.

İLK ‘SIFIR ATIK’ TEMALI FESTİVAL

Türkiye’nin ilk “Sıfır Atık Projesi” teması ile 5 gün boyunca festival alanında, Sıfır Atık stantları, Sıfır Atık Kabul Merkezleri, kamp ve çadır alanları, Uçuş alanları, Yemekhane alanı, ring alanı, tüm etkinlik alanları ve yol güzergahları olmak üzere dış mekan atık toplama kutuları yerleştirildi.

Vatandaşlara çevre ve doğayı korumalarına dikkat çekmek, sıfır atık projesi hakkında halkı bilinçlendirmek, festivalin sıfırtık projesine tam uyumlu olarak çalışmasını sürdürebilmesi için bir Çevre Mühendisi, 14 Atık ayrıştırma ve toplama personeli, 10 evsel atık toplama personeli festivalde hazır bulundu.

Kurulan stantlarda halkı bilinçlendirmek için Bafra Belediyesince hazırlanan Sıfır Atık konulu el broşürleri, hikâye kitapları, dergiler, tohumlu kalem, boyama kitapları da dağıtıldı.

SAMSUN VALİSİ’NDEN TAM DESTEK

Sıfır Atık ile ilgili oluşturulan standının ziyaretçileri arasında Samsun Valisi Osman Kaymak’ta yer aldı. Samsun Valisi Osman Kaymak, Kapıkayafest'te 'Sıfır Atık Kabul Merkezi'ni ziyaret edip doğanın korunması adına misafirleri duyarlılığa davet etti.

9 BİN KİLOGRAM ATIK GERİ DÖNÜŞÜME

Çalışmalarda festival süresince; 9 bin 380 kilogram geri dönüştürülebilen Ambalaj Atığı, 28 bin kilogram ise evsel atık toplandı. Aynı zamanda Zipline ve Dev salıncak Orta Karadeniz bölgesinde ilk defa Kapıkayafest Festivali’nde ekstrem sporseverlerle buluştu.

Renkli görüntülerle başlayan festivalde gerçekleşen yamaç paraşütü, doğa ve su sporlarının yanı sıra Zipline etkinliği her yaştan katılımcıya adrenalin dolu zamanlar yaşattı.

DÜNYANIN EN ÖZEL EKSTREM SPOR ALANLARI ARASINDA

Kapkayafest; hava sporları, su sporları, dağcılık, fotoğrafçılık, bisiklet, ATV, kamping gibi doğa sporlarını ve faaliyetlerini aynı noktada barındırıyor. Kapıkayafest; yamaç paraşütü için dünyanın en elverişli noktaları arasında yerini alma yolunda ilerliyor. Bir yamaç paraşütçüsünün bir noktadan kalkıp aynı noktaya inebildiği ve Kızılırmak’ın eşsiz doğal güzelliklerini ve manzarasını görebildiği dünyanın en özel konumlarından birisi.

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi