İmamoğlu, Bodrum Okul Gemisindeydi

Marmara Bölgesi

18 Mayıs 2019 Cumartesi 13:58

Milli Mücadelenin 100. Yılı anısına “Ege'den Karadeniz'e Gazi'nin Anısına 100. Yıl Rotası” projesi ile Bodrum'dan yola çıkan  Bodrum Okul Gemisi, İmamoğlu’nu ağırladı.

Özgür GÜVENÇ

İSTANBUL(Anayurt)- Bodrum’dan Samsun’a doğru yola çıkan Cumhuriyet tarihinin ilk yelkenli okul gemisi Bodrum, Milli mücadelenin 100’üncü yıldönümünde üçüncü durağı olan İstanbul’da konuklarını ağırladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Odabaşı, Kadıköy CHP İlçe Başkanı Ali Narin, Bahçeşehir’in kurucu belediye başkanı Kemal Aydın, emekli Koramiral Atilla Kıyat,  sanatçılar Zülfü Livaneli, Müjdat Gezen, Rutkay Aziz, Mustafa Alabora, Nebil Özgentürk ve Ataol Behramoğlu, Kadıköy Setur Fenerbahçe Marina’da demirleyen STS Bodrum’un konukları oldular.

Bodrum ekibini yalnız bırakmayan İmamoğlu, geminin önünde zeybek gösterisiyle karşılandı.

Bodrum Okul Gemisi’nin misafirlerine, hem gemiyi hem de Ege’den Karadeniz’e Gazinin İzinde 100’üncü Yıl yolculuğunu anlatan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, geminin bir avuç gönüllü Bodrum denizcisi tarafından imece usulüyle yapıldığını ve denizlere indirildiğini de söyledi.

İMAMOĞLU: ÇOK DEĞERLİ BULUYORUM

7 Mayıs'ta Bodrum'dan yola çıkan ve üçüncü durağı olan İstanbul’da iki gün süreyle mola veren STS Bodrum okul gemisini ziyaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu da  bu yıl 19 Mayıs 1919'un 100. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, "16 Mayıs Atamızın İstanbul'dan yola çıkışı. 15 Mayıs gecesi, annesiyle paylaştığı vatanın kurtuluşu için yola çıkışını anlattığı gece. Önemli bir tarih. Umut ediyorum milletimiz bir daha böyle bir kurtuluş mücadelesini bir daha vermez. 19 Mayıs deyince aklımıza cesaret, bağımsızlık ve özgürlük geliyor. Dolayısıyla dilerdik ve isterdik ki 100’üncü yıl coşkusu İstanbul’da ve Türkiye’de çok daha başka hissedilsin. Gerçekten önemli bir tarih. Bu cesareti Bodrum Belediyesi ta Bodrum’dan İstanbul’a, İstanbul’dan da Samsun’a hissettirmek adına böyle bir etkinlik düzenledi. Bunu çok değerli buluyorum ve bu projeye emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İMAMOĞLU,STS BODRUM’UN ANI DEFTERİNE YAZDI

Konuşmaların ardından Başkan Ahmet Aras ile birlikte dümene geçen İmamoğlu, burada aralarında Zülfü Livaneli, Müjdat Gezen, Mustafa Alabora, Rutkay Aziz ve Nebil Özgentürk'ün de bulunduğu vatandaşlarla anıfotoğrafı çektirdi. 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim