İnovasyon ekonomide temel önceliğimiz

Ekonomi

6 Mayıs 2019 Pazartesi 14:24

AK Parti Ankara Milletvekili Barış Aydın, Türkiye ekonomisini güçlendirip büyütmede “inovasyon”un taşıdığı önemin bilinciyle büyük bir önem ve öncelik verdiklerini bildirdi.

ANKARA (Anayurt)- AK Parti Ankara Milletvekili Barış Aydın, 5. Türkiye İnovasyon Haftası dolayısıyla yaptığı değerlendirmede; ürün, metot veya hizmet gibi alanlarındaki yeni fikirleri değer yaratan çıktılara dönüştürme süreci olan inovasyonun, günümüzde ekonomik büyüme ve istikrar için en temel önceliklerden biri olduğunu vurguladı.

AK Parti olarak, ülke ekonomisini büyütme, Türkiye’yi dünyada sözü geçen bir ülke yapma yolunda yıllarca izledikleri politikalarda inovasyon konusuna büyük önem verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini ifade eden Aydın, şunları kaydetti:

“İnovasyon süreci, yeni ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıkması; ortaya çıkartılan yeni ve yaratıcı fikirlerin ticarileştirilmesi, başka bir deyişle katma değer yaratan ürün, metot veya hizmetlere dönüştürülmesi şeklinde iki temel süreç oluşturur. İnovasyon, bir ülke için sürdürülebilir büyüme, toplumsal refah ve artan iş olanakları demek. İnovasyon için gereken ortamın oluşturulması devletler için birinci öncelik. Bu da başarıyla çalışan bir sistemin kurulmasını ve etkin politikaların tasarlanıp uygulanmasını gerektiriyor. İşte AK Parti bunun bilinciyle inovasyon konusunu hep ön plana almış, sistem yaklaşımı ile bunu ekonomi politikalarının odağı yapmış, bu konuda kurumlar arasındaki etkileşime önem vermiş, reel sektörümüzü hep teşvik etmiş, hep yanında olmuştur. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanlığımıza bağlı dijital dönüşüm ofisi kuruldu ve bu alanda çalışmalar yürütülüyor”

İHRACATLA BÜYÜME İNOVASYONA BAĞLI

Aydın, Türkiye’nin hedefinin ihracatla büyüme; ihracatın geleceğinin ise İnovasyon kapasitesine, inovasyona dayalı kalkınmaya bağlı olduğunu belirterek, “Yeni fikirler, yeni buluşlar, yeni icatlar ve yüksek teknolojili üretim olmadan, ihracatın katma değerini artıramayız. AK Parti döneminde ihracat alanında kaydedilen başarıda inovasyona verdiğimiz önceliğin büyük payı var. Ancak biz bunları yeterli bulmuyoruz, daha fazlasını yapma gayretindeyiz” dedi.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim