MENÜ
Ankara 32°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
‘İnsanlar Meclis’e kilit vuralım der’
Siyaset
8 Kasım 2019 Cuma 17:37

‘İnsanlar Meclis’e kilit vuralım der’

Şener, Özel Kalem Müdürlüğü’nün harcamalarının 2 kat arttığına dikkat çekerek, “Eğer bütçeyle ilgili birtakım şüpheler, şaibeler vesaire olursa bu sefer kamuoyunda ‘Zaten işlevleri kalmamış bir Meclis vardı, bütçesi mütçesi de olmasın, kilit vuralım’ demeye başlar insanlar” dedi.

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Meclis’in bütçesiyle ilgili konuşan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, ‘parlamentonun yetkileri kısıtlanırken’ Özel Kalem Müdürlüğü’nün  harcamalarının 2 kat arttığına dikkat çekerek, “Eğer bütçeyle ilgili birtakım şüpheler, şaibeler vesaire olursa bu sefer kamuoyunda ‘Zaten işlevleri kalmamış bir Meclis vardı, bütçesi mütçesi de olmasın, kilit vuralım’ demeye başlar insanlar” dedi.

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Meclis, Sayıştay Başkanlığı ile Kamu Denetçiliği Kurumunun bütçe ve kesin hesapları ile Sayıştay raporları görüşülürken, parlementonun yetkisi tartışması yaşandı. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun bütçesinin arttırılması gerektiği konuşulurken söz alan CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Meclis’in bütçesiyle ilgili eleştiride bulundu: “Meclis bütçesi 1 milyar 747 milyon ve küsur yani 2 milyona ulaşmayan bir bütçeye sahip ama bir kurumun ağırlığı ve önemi bütçesiyle orantılı değildir, Türkiye Büyük Millet Meclisinin önemi, ağırlığı daha farklı değerlendirilmelidir.

‘ÖZEL KALEMİN HARCAMALARI 2 KAT ARTTI’

Şener cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi sonrasında Meclis’in yetki ve işlevinin azaldığına dikkat çekerek, “Bu azalmayla paralel olarak 2018 bütçesine bakıldığında Özel Kalem Müdürlüğünün özellikle o sistem değişikliğinden sonra harcamalarının 2 kat gibi arttığını görüyoruz. Bunun sistem değişikliğiyle bir bağlantısı var mı bilmiyorum ama İstanbul seçimlerinin yenilendiği dönemlerde de yine bir artışın olduğu görülüyor. Bunlara dikkat etmek lazım, Meclisin saygınlığı açısından dikkat etmek lazım ve özellikle bütçenin her kuruşunu düzgün ve yerine harcamak gerekir. Eğer bütçeyle ilgili birtakım şüpheler, şaibeler vesaire olursa bu sefer kamuoyunda ‘Zaten işlevleri kalmamış bir Meclis vardı, bütçesi mütçesi de olmasın, kilit vuralım’ demeye başlar insanlar. Bunu dedirttirmemek lazım değerli arkadaşlar” ifadelerini kullandı.

‘HÜMÜMET BAHÇELİ’DEN ETKİLENECEKTİR’

Meclis’in yasama ve denetleme görevini zedelendiğini ifade eden Şener, “...  Ülkede büyük felaketler olsa, mutlak surette bu felaketleri aşmak için seçimlerin yenilenmesine ihtiyaç olsa bu Parlamento seçimleri yenileyebilecek yetkiye sahip değil arkadaşlar. 3’te 2 çoğunluk lazım. MHP muhalefetle birlikte hareket etse, ‘Erken seçim’ dese bu felaketi durduralım diye, Meclisten gene çıkmıyor. Ama Sayın Bahçeli’nin özgül ağırlığı fazladır, ‘Seçim istiyorum’ dediği zaman Hükûmet hemen ondan etkilenecektir, tahmin ediyorum ama...” diye konuştu.

‘PARLAMENTO TARTIŞILIR HALE GELECEK’

Şener Meclis’in seçim kararı bile alamayacak konumda olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Parlamentonun yenilenmesiyle ilgili seçim kararını bile Cumhurbaşkanının tek başına alma yetkisi var ama Parlamentodan bir erken seçim kararı çıkarmak imkânsız. Şu anda ihtiyaç vardır diye söylemiyorum bunu, teorik yetkilerden bahsediyorum. Böyle bir Parlamento olmaz, Hükûmetin üzerinde hiçbir denetim yetkisi kalmamış. Üstelik de buradaki milletvekillerinin buna son derece dikkat etmesi lazım, Meclise, kendi mesleklerine, yaptıkları işe duydukları saygı gereğiyle; ikide bir torba yasaların gelmemesi lazım, yasa tekliflerinin daha özenli gelmesi lazım ama bunların hiçbiri yoktur. Yani 1990’lı yılların Parlamentosu ile şu andaki Parlamento arasında büyük farklar vardır, işlevlerinde zayıflama vardır ve bu gidiş sonunda Parlamentonun varlığını tartışılır hâle getirir, bundan da herkesin haberi olsun.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi