MENÜ
Ankara 33°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
‘İntiharlar ekonomik krizin ürünü’
Türkiye
19 Kasım 2019 Salı 14:59

‘İntiharlar ekonomik krizin ürünü’

Ankara’daki meslek örgütleri toplu intiharlarla ilgili ortak basın açıklaması yaptı. Günde ortalama 8 kişinin intihar ettiğine dikkat çekilen açıklamada intiharların ekonomik krizin ürünü olduğu dile getirildi.

Salih KAPLAN 

ANKARA (Anayurt) - Ankara’da faaliyet gösteren meslek örgütleri son günlerde yaşanan toplu intiharlarla ilgili ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Son 16 yıl içinde toplam 47 bin 835 kişi intihar ederek yaşamına son verdiğini ve günde ortalama 8 kişinin intihar ettiği belirtilen açıklamada intiharların ekonomik krizin ürünü olduğu dile getirildi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Ankara Temsilciliği, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Ankara Şubeler Platformu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Ankara İl Koordinasyon Kurulu ve Ankara Tabip Odası ve Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası, son günlerde artan toplu intihar vakaları ile ilgili ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Mülkiyeliler Birliğinde yapılan basın açıklamasını grup adına Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Vedat Bulut okudu.

İktidarın ekonomi politikaları sonucunda artan işsizlik, yoksulluk ve ağır borç yükü gibi nedenlerle geçim sıkıntısı yaşayan birçok yurttaşın yaşama umudunu kaybettiğini dile getiren Bulut, AK Parti iktidarı dönenimde geçen 16 yıl içinde toplam 47 bin 835 kişi intihar ederek yaşamına son verdiğini söyledi. Günde ortalama 8 kişinin intihar ettiğine dikkat çeken Bulut, “Türkiye’de 2000'lerin başlarında her yıl 2 binli rakamlarla ifade edilen intihar sonucu ölüm vakaları, 2012 yılından itibaren 2 binli rakamlara çıkmış durumda. 2014-2017 yılları arasında toplam 9 bin 479 kişi intihar etti. 2018 yılında ise 3 bin 161 kişinin intihar ettiği biliniyor” şeklinde konuştu.

“Bu ölümlerin bir sosyal cinayet olduğunu görüyoruz. İntiharlar üzeri örtülmeye çalışılan ekonomik krizin bir ürünüdür” diyen Bulut, “Yurttaşlarımız geleceğe ait umutlarını yitirmiştir. Toplumda güven duygusu azalmıştır. Hem devlete hem diğer bireylere karşı güvensizliğe itilmiştir. Adalete güveni, devlete güveni kalmamıştır. Bunun nedeni AK Parti’nin yanlış eğitim, yanlış sağlık, yanlış ekonomi, yanlış istihdam politikalarıdır. İflas eden şirketler, protesto olan çek ve senetler, kredi kartı borç batakları, elektrik, doğal gaz ve günlük ihtiyaçlara her gün yapılan zamlar vatandaşı canından bezdirmiştir” dedi.

“GEÇİM SIKINTINIZIN NEDENİ SİZLER DEĞİLSİNİZ”

Yurttaşlara da seslenen Bulut, şunları dile getirdi: “Geçim sıkıntınızın nedeni sizler değilsiniz. Sizi işsizliğe, yoksulluğa mahkum eden AK Parti iktidarının 17 yıldır uyguladığı ekonomi politikaları ve kapitalist düzenin kendisidir. Haramilerin düzenini yıktığımızda güvenebileceğiniz bir sosyal devletiniz olacak. Adaleti tesis etmek adaletsizleri siyasi tarihimizin çöplüğüne göndermekten geçmektedir. Ümitsizliğe kapılan, ekonomik kriz nedeniyle kendisini çaresiz hisseden yurttaşlarımızı işsizliğe, yoksulluğa ve emek sömürüsüne karşı mücadelenin yükseltilerek, toplumsal dayanışmanın, parasız kamusal hizmetlerin ve eşitliğin hüküm sürdüğü insanca bir düzen için birlikte mücadeleye çağırıyoruz.”

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi