İtfaiye’nin sonu Hamamönü olmasın

Ana Sayfa

10 Eylül 2019 Salı 16:54

“Acele kamulaştırma” kararı ile dükkanlarından edilen Ulus İtfaiye Meydanı esnafı, Hamamönü’nde yaşanan değişimi örnek göstererek, “Hamamönü imar edildi, övülerek anlatıldı. Binaların mülkiyeti kabuk değiştirdi. 85 bin liraya aldılar, şimdi değeri 1 milyon 500 bin lira. Akıbetimizin bu olmasını iste

Ankara Altındağ’da bin 500’den fazla esnafın bulunduğu İtfaiye (Hergele) Meydanı’nı esnafı, dükkanları hakkında verilen “acele kamulaştırma” kararından geri dönülmesini istedi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi ile ortak basın toplantısı düzenleyen esnaf, “Devletimizin, bizlerin mağduriyetinin yanı sıra yanında binlerce istihdam sağlayan ve geçimini yaptığı ticaret ile sağlayan esnafın mağdur olacağının göz ardı etmemesi gerek” dedi. Hamamönü’nde yaşanan değişimi anlatan esnaf, “Hamamönü imar edildi, övülerek anlatıldı. Burada süslü değişim oldu ancak oradaki Hamamönü kültürü ne oldu? Binaların mülkiyeti kabuk değiştirdi. 85 bin liraya aldılar, şimdi değeri 1 milyon 500 bin lira. Falan bakanın 3 tane, falan vakfı burada malik oldu. Akıbetimizin bu olmasını istemiyoruz” diye konuştu.

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- “Acele kamulaştırma” kararı ile dükkanlarından edilen Ulus İtfaiye Meydanı esnafı basın toplantısı düzenleyerek, karardan geri dönülmesini istedi.

Ankara Altındağ’da bin 500’den fazla esnafın bulunduğu İtfaiye (Hergele) Meydanı’nda, 24 Temmuz 2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla bölgeye ilişkin ‘acele kamulaştırma kararı’ verildi. Karar ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne verilen alan Ulus tarihi kent merkezinde yürütülen yenileme alanı projesi (3. Etap) kapsamındaydı. Esnaf buna Danıştay 6. Dairesinde dava açtı ve 2017 yılında Üst Mahkeme süreci de dâhil açmış olduğumuz davayı kazandı. Daha sonra alan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden, 18 Nisan 2018 tarihinde yurt yapması için Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) devredildi. Esnaf buna da dava açtı ancak Danıştay 6. Dairesi yeni dava ile kararını hala vermedi. Şimdi dükkanların boşaltılması için tebligat gidiyor ve esnaf duruma tepkili.

Bu duruma karşı İtfaiye Meydanı Yardımlaşma ve Yaşatma Derneği ve Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Devran Otel’de basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Dairesi Başkanı Bekir Ödemiş’in yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

‘KARAR TEKRAR DEĞERLENDİRİLMELİ’

Ulus esnafından Salim Yuna, İtfaiye Meydanı esnafı adına ortak basın açıklamasını yaptı. Yuna meydanın tarihinden bahsettikten sonra dükkanları boşaltılması istenilen esnafın mağdur olduğunu söyledi: “Devletimizin, bizlerin mağduriyetinin yanı sıra yanında binlerce istihdam sağlayan ve geçimini yaptığı ticaret ile sağlayan esnafın mağdur olacağının göz ardı etmemesi ve Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararı tekrar değerlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz.”

‘ESNAF KREDİSİNİ ÖDEYEMEZ HALE GELDİ’

“Esnaf arkadaşlarımız Banka kredi borçlarının ödenmesinde sıkıntı yaşayacak ve icralık olma noktasına gelecektir. Bölgede Ticari faaliyette bulunan irili ufaklı Esnaf, yanında çalıştırdığı elemanın Kıdem Tazminatını dahi ödemekte zorlanacaktır. Esnaf arkadaşlarımızın yanında çalışan ve bir işi olduğu için Bankalara, kredi kartlarına borçlanarak geçimini sağlayan çalışan ve evini geçindiren dostlarımız mağdur olacaktır. Esnaf arkadaşlarımız ticari emtiaları için vermiş oldukları çekleri ödeyemeyecek ve ticari hayatları bitecektir.”

‘HAMAMÖNÜ’NDE BAKANLAR YER ALDI’

Dernek Başkanı Turgut Uslu ise Ulus’taki bir başka tarihi nokta Hamamönün’de yaşananları örnek göstererek, mağduriyetlerini anlattı: “Hamamönü imar edildi, övülerek anlatıldı. Madalyalar verildi. En son bir tanıdığımın parseline 85 bin lira bedel biçildi. Burada süslü değişim oldu evet, ancak oradaki Hamamönü kültürü ne oldu? Buradaki insanların kendi kültürüyle emeğini sattığı yer, 15 bin lira kira ile tostçu, hamburgerci oldu. Binaların mülkiyeti kabuk değiştirdi. 85 bin liraya aldılar, şimdi değeri 1 milyon 500 bin lira. Falan bakanın 3 tane, falan vakfı burada malik oldu. Akıbetimizin bu olmasını istemiyoruz. Buralar imarlı, iskanlı yerler. Emeğimizi çalarak, rızkımızı elimizden alarak değil bilim ve akılla burası ihya edilmeli.”

‘ESNAF DİNLENEREK PROJE GELİŞTİRİLMELİ’

CHP’li Murat Emir, ‘acele kamulaştırmanın’ ne olduğunu anlattıktan sonra “Bu bölgenin 1-2 yıl daha böyle kalmasında nasıl bir zarar olabilir. Bakanlar Kurulu kullanmaması gereken bir yetkiyi kullanmış. Yapılması gereken tarihe ve çevreye saygılı olarak, esnafları, meslek odalarını dinleyerek Ulus’u olması gereken gibi korumak ve bunu yapabilecek projeyi hep beraber geliştirmektir” dedi.

‘BURASI TÜRKİYE’Yİ İLGİLENDİRİYOR’

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Dairesi Başkanı Bekir Ödemiş, burada yapılacak her şeyin Türkiye’yi ilgilendirdiğini ifade ederek, “Devletin eskiden Başkent’i burasıydı. Valiliğin eski binasının olduğu yer hala hükümet meydanı olarak anılıyor. Ulus’u bir daha yapma şansımız yok. Bir felsefesi ve ödevi olmalı” dedi. Ödemiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın mesajını da ileterek, esnafın mağdur olmamasını istediğini söyledi.

‘HATTIN İNANILMAZ DEĞERİ VAR’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise “Kredi yurtlar kurumunun yapılması değil başka projelerin gündemde olduğunu duyuyoruz. Ulus hepimize ait yaşayanlarıyla, esnafıyla, tarihi ile hatta şu anda yarattığı alışveriş potansiyeli ile birlikte inanılmaz bir değeri var. AVM’lere yönlendiriliyoruz insani ölçekte değil kar amacı güden ticari ilişkiler kuruluyor. Ulus’taki ticaret insani boyutları içinde barındırıyor. Ulus’taki yürütülen çoklu projelerin hiçbirisinde ne meslek odalarının ne orada yaşayan insanların kentlilerin nede esnafın fikri sorulmuyor” diye konuştu.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim