KESK’ten ‘Güvenceli Çalışma’ için çağrı

Güncel-Dizi

19 Nisan 2019 Cuma 17:41

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, kamu emekçilerinden kesilecek zorunlu BES ve kıdem tazminatı haklarını korumak ve güvenceli çalışma koşullarının oluşturulması amacıyla bir kampanya başlattıklarını açıkladı.

Çağlar BALLIKTAŞ

ANKARA (Anayurt) - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu(KESK) Eş Genel Başkanı Aysun Gezen KESK’in 24 Mayıs’a kadar yürüteceği  "Güvencesizliğe Son" kampanyasını kamuoyu ile paylaşmak üzere bir basın toplantısı düzenledi.

KESK Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıda Aysun Gezen’e, KPSS Türkiye birincisi olup mülakatla elenen Deniz Eren Demir’de ile ihraç edilen kamu emekçileri de destek verdi.

Sözlerine önceki gün düzenlenen Memur Sen’in toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Sendikamız’ sözlerine değinerek başlayan Gezen, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözü bizim hep söylediğimiz Memur Sen’in işlevini ve buranın AKP’nin kadrolaşma aracı olarak kullanıldığının göstergesidir.   Erdoğan ayrıca ‘Korkmayın sizi kimse işten atamaz. 657 sayılı yasa var’ dedi. Bizde buradan soruyoruz. Sürekli ‘memurlar yatarak para kazanıyorlar bu yüzden 657’yi kaldıracağız’ dedikleri yasa mı?” diye sordu.  

“ACI BİR REÇETE DAHA ÇIKTI”

Açıklamalarında 1 Mayıs’a çok ağır işsizlik ve enflasyon sorunları ile girildiğinin altını çizen Gezen, “Son olarak 10 gün önce açıklanan paketten halkın üzerindeki vergi yükünü daha da artıran, bu vergileri ve işçilerden emekçilerden zorla kesilen BES’i ve kıdem tazminatını  ‘kanalize’ etmeyi hedefleyen acı bir reçete daha çıktı” dedi. Gezen bu düzenlemelere karşı emekçilerin haklarını korumak ve geliştirmek amacıyla “Güvencesizliğe Son, Güvenceli İş, Güvenli Gelecek Haktır” isimli kampanyayı yürütmeye başlayacaklarını açıkladı.

24 Mayıs’a kadar sürdürecek olan kampanyanın güvenceli çalışma hakkı üzerine kurulduğunu ifade eden Gezen, “Kamu emekçilerinin güvence zincirinde en çok yıpratılan, kopuş aşmasına getirilen halka, iş güvencesi halkasıdır ”dedi. Kamu çalışanlarının ihraç edilme, çalışma koşullarının sözleşmeli, kadrolu, taşeron, ücretli gibi sınıflara ayrılması, işe alımlarda ve görevde yükselme sınavlarında yapılan mülakatlar ve güvenlik soruşturmaları sonucunda güvenceli çalışma haklarının elinden alındığını vurgulayan Gezen “ Önümüzdeki tablonun hiç de iç açıcı olmadığı açıktır. Buna rağmen startını verdiğimiz ve 24 Mayıs’a kadar sürdüreceğimiz kampanyamızla kamu emekçilerinin ortak sesi olmaya çalışacağız” dedi.

Kampanyamız kapsamında kamu emekçilerinin yoğun olduğu illerde işyeri ağırlıklı bir çalışma yürüteceklerini paylaşan Gezen, “Geniş katılımı iş yeri toplantıları ile gelirli yurttaşlarımız olmak üzere tüm halka ulaşmaya çalışacağız. 24 Mayıs’ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde yapacağımız kitlesel basın açıklaması ile kampanyamıza nokta değil, noktalı virgül koyacağız”  ifadelerini kullandı.

“KAMU EMEKÇİLERİNİ DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Yürütecekleri kampanyanın bir talepten ibaret olmadığını altını çizen Gezen şunları kaydetti:
“Çalışma hakkı ortadan kaldırılmak istenen, geleceğe ilişkin umutları karartılmak istenen tüm kamu emekçilerini kendi kampanyalarına, “Güvencesizliğe Son, Güvenceli İş, Güvenli Gelecek Haktır!” kampanyasına sahip çıkmaya, emeğin birliğini, dayanışmasını, mücadelesini omuz omuza vererek büyütmeye çağırıyoruz.”

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim