Kaboğlu kararında BAK detayı

Ana Sayfa

19 Temmuz 2019 Cuma 17:21

CHP İstanbul Milletvekili ve Anayasa Hukukçusu İbrahim Kaboğlu, iki kitap ve birden fazla makalede geçen ifadelerin kişilik haklarını zedelediği iddiasıyla açtığı tazminat davasının reddedilmesi nedeniyle şeref ve itibar hakkının ihlal edildiğini belirterek, AYM’ye başvurdu.

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP İstanbul Milletvekili ve Anayasa Hukukçusu İbrahim Kaboğlu’nun iki kitap ve birden fazla makalede geçen ifadelerin kişilik haklarını zedelediği iddiasıyla açtığı tazminat davasının reddedilmesi nedeniyle şeref ve itibar hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Karara şerh koyan üyeler, Kaboğlu’nun imzacısı olduğu Barış İçin Akademisyenler Bildirisi’ne(BAK)  hakkında “ifade özgürlüğü çerçevesinde ele alınabilecek” ifadesi kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili ve Anayasa Hukukçusu İbrahim Kaboğlu, yazar Y. D.’ye ait “Gaflet, Dalalet, Hıyanet”, “Avrupa Birliği: Tabuta Çakılan Son Çivi” kitapları ve www.kalinka.com.tr adresli internet sitesinde yayınlanan 6 makalede kendisi hakkında yer alan ifadeler nedeniyle, kişilik hakkının zedelendiğini iddia etti ve 1 Mart 2012 tarihinde İstanbul 9’uncu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne şikayette bulundu. Mahkeme bazı ifadelerin Kaboğlu’nun kişilik haklarını zedelediği, basın özgürlüğü ve eleştiri sınırlarını aştığına karar verdi. Mahkeme kararı kitapların ve makalelerin yazarı tarafından temyiz edildi. Yargıtay 4’üncü Dairesi, mahkeme kararını bozdu. Yargıtay’ın bozma kararına direnmeyen mahkeme, ilk verdiği karardan geri dönerek, Kaboğlu’nun kişilik haklarını zedelediği iddiasının reddine karar verdi.

ŞEREF VE İTİBAR HAKKI ZEDELENDİ

Kaboğlu, 23 Kasım 2015 tarihinde AYM’ye bireysel başvuruda bulundu ve iki kitap ve birden fazla makalede geçen ifadelerin kişilik haklarını zedelediği iddiasıyla açtığı tazminat davasının reddedilmesi nedeniyle,  şeref ve itibar hakkının ihlal edildiğini söyledi. Başvuruyu görüşen AYM, Kaboğlu’nun şeref ve itibar hakkının zedelendiğine oy çokluğuyla karar verdi ve Kaboğlu’na 5 bin 500 lira tazminat ödenmesini istedi.

‘AKADEMİSYENLER BİLDİRİCİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ÇERÇEVESİNDE’

Karara şerh koyan üyeler Serdar Özgüldür ve Burhan Üstün özetle şunları belirtti: “Bir akademisyen olan başvurucunun toplumun büyük çoğunluğunun hassas olduğu Ermeni Tehciri sorunu, azınlıklar Kürt sorun ve ayrılıkçı terörle mücadele gibi konulardaki görüş ve düşüncelerini ‘Azınlıklar Raporu’, ‘Özür Diliyoruz Kampanyası’, ‘Akademisyenler Bildirisi’ (Barış İçin Akademisyenler Bildirisi) gibi değişik platformlarda dile getirdiği, toplumun genel değer yargıları karşısında sarsıcı, tepki çekici, şok edici mahiyette olsa da ifade özgürlüğü çerçevesinde ele alınabilecek bu görüş ve düşüncelere karşı çıkma, ağır eleştiri yapma şeklinde değer yargılarını dile getirdikleri, bu kitap ve değerlendirmeleri aynı şekilde ifade ve basın özgürlükleri çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği… sonuç itibariyle başvurucunun şeref ve itibar hakkının ihlal edildiğinin söylenemeyeceği kanaatine vardık.”

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim