Kaçak temizlik firmalarına dikkat

Ankara

9 Mayıs 2019 Perşembe 15:09

Ankara Kuru Temizlemeciler, Çamaşır ve Halı Yıkayıcıları Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muharrem Erdal, yaz ayları yaklaşırken kaçak temizlik ve halı firmaları konusunda vatandaşı uyardı.

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- Ankara Kuru Temizlemeciler, Çamaşır ve Halı Yıkayıcıları Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muharrem Erdal, yaz ayları yaklaşırken kaçak temizlik ve halı yıkama şirketleri konusunda uyarıda bulundu.

Kayıt dışı temizlik şirketlerinin firma gibi çalıştığını ancak vatandaşa sıkıntı yaşattıklarını belirten Erdal, "Kayıt dışı firmalar odamıza kayıtlı firmalara göre daha düşük ücretten temizlik işlerini yaparak müşteri topluyor. Fakat vatandaşlar dikkatli olmalılar, bunların kim olduğu belli değil. Evinizi kime teslim ettiğinizi bilmeniz gerekiyor. Firmayım diye gelip evinizi soyabilirler" diye konuştu.

'ODA KAYDI OLAN FİRMA OLSA BİZİM YAPTIRIM GÜCÜMÜZ OLUR'

Kaçak firmaların yaptığı kötü işleri konusunda vatandaşın şikayet edecek merci bulamadığına dikkat çeken Erdal, "Evde eşlerin ikisi de çalıştığı için bu sektör giderek büyüyor. Oda kaydı olmayan firmalar hakkında şikayet geldiğinde biz bir şey yapamıyoruz.Tek yapabildiğimiz belediyelere ve gerekli yerlere şikayet etmek. Vatandaşlar oda kaydı olan firmalardan hizmet alsa bizim de yaptırım gücümüz olur" ifadelerini kullandı.

Erdal merdiven altı halı yıkama şirketlerinin vatandaşların halılarını alarak geri getirmediğini  söyleyerek, "Vatandaşlar bu şirketlerin odaya kaydı var mı diye incelemeli. Çünkü oda kaydı olmayan şirketler konusunda bize gelen şikayetlere bir şey yapamıyoruz" dedi.

'KAÇAK FİRMANIN ELEMANI KAZA GEÇİRSE BÜTÜN SORUMLULUK ÜSTÜNÜZE KALIR'

Temizlik Şirketleri Derneği Başkanı Bahar Türkmen ise kaçak firmalardan şikayetçi olduklarını ve bu şirketlerin ekmeklerini ellerinden aldığını belirtti: "Biz devlete vergimizi veriyoruz, sigortalı işçi çalıştırıyoruz. Ancak kaçak firmalar ucuza iş yaparak bizim işimizi elimizden alıyor. Vatandaşları uyarıyoruz, kayıt dışı firmalardan aldıkları hizmet güvenli değil. Sizin evinize gelen bir elemanın başına iş gelse sorumluluğu size ait olur."

"Bakın biz oda kaydı olan firmalarız. Kurumsal iş yapıyoruz. Günlük iş yaptığımız yerlerle günlük, aylık iş yaptığımız yerlerle aylık iş yapıyoruz. Örneğin bizim 300 liraya yaptığımız işi kaçak firmalar 200 liraya yapıyor ancak güvenli değiller. Yaptıkları işin garantisi yok, ileride sizin başınıza daha büyük iş açabilir. Düşünün kaçak firmanın çalışanı kaza geçirse tüm sorumluluk sizin üstünüze kalacak."

 

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim