Kan Film Festivali farkı

Magazin

11 Mayıs 2019 Cumartesi 13:36

Dünyanın kan bağışı ve kan hastalıkları temasına sahip ilk ve tek film festivali olan Uluslararası Kan Film Festivali’nin dördüncüsü  bu yıl 3,4,5 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.

ADANA (Anayurt)- Her yıl    Mayıs ayında Kan Hastalıkları Federasyonu ve bağlı dernekleri tarafından Adana’da düzenlenen dünyanın kan bağışı ve kan hastalıkları temasına sahip ilk ve tek film festivali olan Uluslararası Kan Film Festivali’nin dördüncüsü  bu yıl 3,4,5 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleri, Adana Valiliği, Adana   Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, Adana Kent Konseyi ve Engelli Meclisinin katkıları ile sinema ve sosyal sorumluluğu bir araya getiren Kan Film Festivali’nde bu yıl Türkiye’den 19 film yarıştı.

7 ülkeden 50 yabancı katılımcının da yer aldığı festivalde 8 Mayıs Dünya Talesemi Günü’ne farkındalık oluşturmak için bir de yürüyüş gerçekleştirildi. Kan bağışı etkinlikleri ve Adana Şehir hastanesinde         gerçekleşen Talesemi ve Lösemeli çocuklarla yapılan buluşmalarla sona eren festivalde toplam 15.000 TL. ödül dağıtıldı.

Festivalde bu birincilik ödülünü jürinin almış olduğu karar ile, festivalin temasına sade ve etkili bir anlatım diliyle yaklaştığı için; Can Dervişoğulları’nın “Yanındayız” filmi layık görüldü. Festival temasını güçlü metaforik sinema diliyle ele aldığı için ikincilik ödülü Ali Aktemur’un “Ab-ı Hayat” filmine verildi.

Hastaların gündelik hayatta karşılaştıkları zorluklara sinematografik bakış açısıyla yaklaştığı için Üçüncülük ödülü Ercan Selim Öngözün “Maske” filmi Festival temasına ironik bir sinema diliyle yaklaştığı için Jüri özel ödülüne Yunus Emre Eskiyükçü’nün “İyilik” filmi layık görüldü. Kan Hastalıkları Federasyonu Özel ödülü ise bu yıl Evrim İnci’nin “Üç haftada Bir” filmine festival jürisinin titiz özenli çalışması ile layık görüldü.

Festivalin Gala- Ödül törenine ve yurt dışından katkı koyan misafirlere plaketlerini, ayrıca dereceye giren filmlere ödüllerini Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı ve Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem     Aslan, Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Ali Kılınç ve Türk Kızılayı ile Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, çok değerli festival jüri Başkanı ve üyeleri takdim ettiler.

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim