Kayyum kararı tepki ile karşılandı

Güncel-Dizi

19 Ağustos 2019 Pazartesi 17:10

Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları, İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla görevden alınarak yerlerine kayyum atandı. Kayyum atanmasına sivil toplum örgütleri ve siyasilerden tepki geldi.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına sivil toplum örgütleri ve siyasilerden tepki geldi. 31 Mart seçimlerinde birinci sıradan çıkarak mazbatasını aldıktan sonra seçimin yenilenmesi ile ikinci kez İBB Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada “31 Mart Yerel Seçimlerinde milletin oylarıyla seçilmiş Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanması demokrasiyle ve demokratik teamüllerle izah edilemez. Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez” ifadesini kullandı.

“SEÇME VE SEÇİLME HAKKI YOK SAYILDI”

Kayyum atamalarıyla ilgili olarak açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Halkın seçme ve seçilme hakkı bir kez daha yok sayıldı, bir kez daha seçimle gelen seçimle gitmedi” ifadelerini kullandı. “Dört ay önce halkın sandığa giderek seçtiği Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanması, demokrasiye, adalete, seçme ve seçilme hakkına yönelik yeni bir darbe olarak tarihe geçti” diyen Çerkezoğlu, “Halkın ezici bir çoğunlukla seçtiği belediye başkanlarının, herhangi bir yargı kararına dahi dayanmadan bir gecede görevden alınabildiği bir ülkede, hiçbir hakkımızın güvence altında olmadığı ortadadır” şeklinde konuştu.

“KAYYUM POLİTİKASI GENİŞLEYEREK DEVAM EDECEK”

KESK Yürütme Kurulu’ndan yapılan açıklamada Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş ile birlikte demokratik ilkelerin ortadan kaldırılmaya başladığı dile getirilerek halkın Meclis’e, yargıya ve basını olan inancının zayıfladığı ifade edildi. Muhaliflerin de etkisizleştirilmeye, bastırılmaya ve kriminalize edilmeye çalışıldığı dile getirilen açıklamada, “19 Ağustos’ta, Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlarının görevden alınarak yerlerine valilerin kayyum olarak atanması, meclis üyelerinin tümünün gözaltına alınması tam da bu amaçla yapılmaktadır. Öne sürülen gerekçelerin hiçbiri inandırıcı olmadığı gibi seçimlerden önce ‘Gerekirse yine kayyum atayacağız’ denildiğini de unutmuş değiliz. Benzer bir tehdidin İstanbul seçimleri sürecinde de yapıldığını göz önüne aldığımızda kayyum politikasının genişleyerek devam edeceğini düşünmekteyiz” ifadelerine yer verildi.

Halk iradesinin açıkça hiçe sayıldığı belirtilen açıklamada ayrıca kayyum atanan üç büyükşehirde belediye başkanlarının yüzde 50’lerin üzerinde oy aldığı vurgulanarak “Vahim bir siyasal darbe ile karşı karşıya olduğumuz görülmektedir” değerlendirmesine yer verildi.

“DEMOKRASİYE VE SEÇİMLERE OLAN  İNANCA DARBE”

TMMOB’dan yapılan açıklamada ise, kayyum atamalarının demokrasiyle ve hukukun üstünlüğü anlayışıyla bağdaşmadığı dile getirildi. İktidarın demokrasiye ve halk iradesine bakışının özeti olarak nitelendirilen görevden almalarla ilgili olarak, “Cumhurbaşkanının kararının, halkın iradesinden üstün görüldüğü bu anlayış, benzerlerini darbe dönemlerinde gördüğümüz faşizan bir yönetim zihniyetinin ürünüdür. Belediyelerin seçilmişler tarafından değil, kayyumlar tarafından yönetilmek istenmesine karşı en büyük tepki, 31 Mart 2019 seçimlerinde bizzat halk tarafından verilmiştir. Sandıkta kaybedileni demokrasi dışı yollarla gasp etmeye çalışmak, bunu alışkanlık haline getirmek, tek adam rejiminin siyasal ahlak düzeyinin de göstergesidir” denildi.

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim