Kelebekler Ankara'da sergileniyor

Kültür-Sanat

30 Nisan 2019 Salı 13:01

Türkiye Kelebek Araştırma Topluluğu'nun 40 kelebek türüne ait fotoğrafları Tunalı Hilmi Caddesinde Çelikler İş Merkezi Sanat Meydanı'nda sergileniyor.Topluluğun Kurucusu Deniz Seyran, "Kelebeklerin fotoğrafını çekip, sergilememizin nedeni kelebekleri insanlara tanıtabilmek" diye amaçlarını açıkladı.

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- Türkiye Kelebek Araştırma Topluluğu (TÜRKEL) üyelerinin çektiği 40 kelebek türüne ait fotoğraf Tunalı Hilmi Caddesinde Çelikler İş Merkezi Sanat Meydanı'nda sergileniyor. Topluluğun Kurucusu Deniz Seyran, "İnsanlar kelebeği uçarken görüyor ancak yakından göremiyor. Kelebeklerin fotoğrafını çekip, sergilememizin nedeni kelebekleri insanlara tanıtabilmek" ifadeleriyle sergilerinin amacını açıkladı.

'KELEBEKLER DEĞİL MAYIS SİNEKLERİ BİR GÜN YAŞIYOR'

Kelebekler hakkında bilgi veren Seyran, "Toplumda kelebekler konusunda bilinen en büyük yanlış, kelebeklerin 1 gün ömrü olduğu yönünde. Aslında kelebeklerin ömrü türlere göre değişiyor. En az bir hafta yaşıyorlar. Bir gün yaşayanlar mayıs sinekleri ya da bir gün sinekleri olarak isimlendirilen sinek türü" dedi.

Kelebeklerin gündüz ve gece kelebekleri olarak ikiye ayrıldığını belirten Seyran, "Gece kelebekleri güvelerdir, gündüz kelebekleri de diğer kelebek türleridir" diye açıkladı.

Seyran dünyada 20 bin gündüz 10 bin gece kelebeği türü bulunduğunu ve Türkiye'de 415 ve Ankara'da 166 bilinen gündüz kelebeği türü bulunduğunu söyledi. Seyran en sevdiği kelebek türünün Sultan Kelebeği olduğunu belirtti: "Genelde biz kelebeği gördüğümüz zaman hemen fotoğrafını çekeriz. Ancak ben Sultan Kelebeği'ni çekerken biraz bekledim. Rengarenk görüntüsü ve desenleri var."

Kelebeklerin fotoğrafını çekerken dikkat edilmesi gerekenleri de açıklayan Seyran, "Önemli olan doğaya girdiğinizde ona zarar vermemek. Elinizdeki objektife uygun uzaklıkta kelebeği çekebilirsiniz" diye konuştu. 

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim