Keşkek Şenliği festivallere taş çıkarttı

Kültür-Sanat

19 Ağustos 2019 Pazartesi 15:14

Karacakılavuz’da düzenlenen Keşkek Şenliği yoğun katılımla gerçekleşti. Gün boyu devam eden çeşitli aktivite ve yarışmalarla katılımcıların büyük coşku yaşadığı şenlik, gece konserleriyle devam etti.

BURSA (Anayurt) - Süleymanpaşa Belediyesi’nin bu yıl ilk düzenlediği Karacakılavuz 1. Keşkek Şenliği, festival organizasyonlarına taş çıkarttı. Karacakılavuz futbol sahasında gerçekleşen etkinlik, sabah saatlerinde çocuk oyun grupları ve yöresel ürünlerin satışa sunulduğu stantların ziyarete açılmasıyla başladı. Bayramın 3. günü düzenlenen etkinlik programı, sıcak havaya rağmen erken saatlerden itibaren vatandaşların akınına uğradı. Çevre ilçe ve mahallelerden gelen binlerce kişi, Karacakılavuz’a özgü el emeği göz nuru dokumalarla, yöresel ürünlerden satın aldı.

KEŞKEK ŞENLİĞİ, DEVLETİN ZİRVESİNİ AĞIRLADI

 

Şenliğin açılışı ise TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un katılımıyla gerçekleşti. Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel ve Çiğdem Koncagül, 22. Dönem Tekirdağ Milletvekili Ahmet Kambur, AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, Süleymanpaşa İlçe Başkanı Sezayi Çetin, İl Kadın Kolları Başkanı Nihal Köşdere, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin ve İl Emniyet Müdürü Mustafa Aydın başta olmak üzere il protokolünün yoğun katılımıyla gerçekleşen açılış töreninin ardından, Meclis Başkanı Şentop ve beraberindeki heyet, şenlikalanını gezdi. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’in ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte, halka keşkek ikramı yapıldı.

YÜKSEL: “GELENEKLERİMİZİ VE KÜLTÜRÜMÜZÜ UNUTTURMAYACAĞIZ”


Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, alanı dolduran binlerce katılımcıya yaptığı konuşmada, Karacakılavuz’da bu yıl ilki düzenlenen Keşkek Şenliği’ni geleneksel hale getireceklerinin sözünü verdi. Şenlik organizasyonunun kapsamını önümüzdeki yıllarda daha genişleteceklerine dikkat çeken Yüksel, “Geleneklerimizi geleceğe taşımaya vesile olacak bu tür organizasyonlarımız artarak devam edecek. Eski örf ve adetlerimizi tekrardan canlandırarak, yöresel lezzetlerimizi tanıtarak, kültürümüzü gelecek kuşaklara aktaracağımız nice organizasyonlar için Karacakılavuzumuzdaki Keşkek Şenliği milat olacaktır,” şeklinde konuştu.
ŞENTOP: “BİRLİKTELİĞİN VESİLESİ KEŞKEK ŞENLİĞİ”

 

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop ise konuşmasında birlik ve beraberliğin toplumsal bütünlüğe
sağladığı katkıya dikkat çekti. Keşkek Şenliği’nin Tekirdağ’ın en büyük kırsal mahallelerinden birinde, Karacakılavuz’da düzenlendiğini işaret eden Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben Cüneyt Başkanı tebrik ediyorum. Bunun gibi birçok vesileyi ortaya koyarak Tekirdağ’da, Süleymanpaşa’da yaşayan kardeşlerimizi, vatandaşlarımızı bir araya getirmek, görüşmesini, konuşmasını, hasret gidermesini sağlamak lazım.” Şentop, Keşkek Şenliği’nin geleneksel hale getirilerek, gelecek yıllarda da düzenlenmesini arzu ettiğini ifade etti.

KONSERLER, COŞKUYU ZİRVEYE TAŞIDI


Konuşmaların ardından gecede Emine Özata Demirci, Gencer         Savaş ve Bandosu ile Burak Kibar sahne aldı. Sanatçıların sahne     performansına eşlik eden vatandaşlar, gecenin geç saatlerine kadar        gönüllerince eğlendi.  

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim