Kilyos’ta Çevre ve Sanat Günleri başlıyor

Kültür-Sanat

30 Ağustos 2019 Cuma 13:59

İstanbul'un en büyük ve en kapsamlı doğa etkinlerinden biri Çevre ve Sanat Günleri, Türkiye ve dünyanın en etkili çevreci Sivil Toplum Kurumlarıyla birlikte Kilyos'ta başlamak için gün sayıyor.

Özgür GÜVENÇ

İSTANBUL (Anayurt)- Sarıyer Belediyesi’nin düzenlediği Çevre ve Sanat Günleri 7-8 Eylül 2019 günlerinde Kilyos’ta gerçekleşecek. Etkinlikte; Kumda Sanat, Kum Zambakları ve Hurdadan Sanata Heykel Sempozyumunun yanı sıra sergi, forum, atölye ve konserlerine de yer verilecek.

İklim krizi ekseninde sorun çözümleriyle geri dönüşüm ve doğa savunması anlamında da etkinliklerin bulunduğu festivalde, atıklardan yapılan heykelleri içeren sergiler, iklim değişikliği ve yarattığı tahribatları, Türkiye’de kum zambaklarının korunmasını konu alan forumlarda yer alacak. Sarıyer Belediyesi'nin 9. Kum Zambakları Festivali, 6. Uluslararası Emin Turan Kumda Sanat Şenliği ve 3. Sarıyer Heykel Sempozyumu Hurdadan Sanata etkinliklerine Kilyos Plajı, Kilyos Meydanı, Amfi Tiyatro gibi birçok mekân ev sahipliği yapacak.

KİLYOS ÇEVRE FESTİVALİ

Üçüncü yaşını bu yıl kutlayacak Kilyos Çevre Festivali’nde forumlar, atölyeler, STK sergileriyle dolu 2 günde doğaya emek veren çok sayıda kurum ve kişi bir araya gelecek. “İklim Acil Durumu ve Sürdürülebilir Bir Gelecek” konusu odağında yapılacak forumlarda bu sene özellikle çocukların düzenleyeceği etkinlikler ön planda olacak. Bunun yanı sıra yeni hasat edilmiş mahsuller, emekle yoğrulmuş doğal ürünler sergilenecek ve bunların tadımı da yapılacak. Kadın kooperatifleri tarafından özenle üretilen, emek dolu işler stantlarda sergilenecek.

KUMDA SANAT ŞENLİĞİ

Bu yılın teması  “Bin Bir Tepe İstanbul” olacak Çevre ve Sanat Günleri kapsamında gerçekleştirilen 6. Uluslararası Emin Turan Kumda Sanat Şenliği’nde kumlar, 50’yi aşkın gönüllü sanatçı tarafından birer sanat eserine dönüştürülecek.

Çevreye duyarlılık ve geri dönüşüme katkı sağlamak için Sarıyer Belediyesi şantiyelerinden hurdalarını seçen 5 sanatçı, 7-8 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek sergi için çalışmalarını sürdürürken yaptıkları heyecanla bekleniyor.


Kilyos Stadı’nda yıllar önce fırtınaya dayanamayarak yıkılan direğin, Doç. Bülent Çınar’ın ellerinde nasıl fırtınaya öpücük atan bir heykele dönüştüğüne hep birlikte şahitlik edeceğiz bu etkinlik kapsamında.

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim