MENÜ
Ankara 31°
Anayurt Gazetesi
PAYLAŞ 
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Facebook'ta Paylaş
Kızılay’ın değişiminde sona gelindi
Türkiye
17 Kasım 2019 Pazar 14:57

Kızılay’ın değişiminde sona gelindi

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çankaya Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü Konur ve Karanfil sokakları ile Yüksel ve Selanik caddelerindeki yenileme çalışmalarında sona gelindi.

Salih KAPLAN

ANKARA (Anayurt) - Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Çankaya Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü Konur ve Karanfil sokakları ile Yüksel ve Selanik caddelerindeki yenileme çalışmalarında sona gelindi. Çalışmalar kapsamında çöp kutuları yer altına alınırken Konur Sokak’ta yer alan ve bahçesini yaya yoluna genişleten esnafın dükkanlarını yasal sınırlara çekmesi sağlanarak yollar da genişletilmiş oldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ortak hareket eden Çankaya Belediyesi, Kızılay’daki cadde ve sokaklarda gerçekleştireceği yenileme çalışmalarına Sakarya Caddesi ile başlamıştı. BEDAŞ’ın aydınlatma direği tesisatı döşemesi ve mevcut aydınlatma direklerinin yenilenmesi ile başlayan çalışmalarda bölgedeki mevcut ağaçlar korunurken cadde üzerine ek olarak aralarında ıhlamur ağaçlarının da olduğu 56 yeni ağaç dikilmiş, vatandaşların oturabileceği bankların sayısı artırılırken yenileme projesinde kapsamında engelli rampaları da standartlara uygun hale getirilmişti. Sakarya metro çıkışından Mithatpaşa Caddesi’ne kadar uzanan Sakarya Caddesi ile Selanik ve Tuna caddelerinde yayalar için ayrılan bölümlere granit ve bazalt taş döşenmiş, araçlar için ayrılan bölüme ise renkli desenli asfalt kaldırım yapılmıştı.

Temmuz ayında başlayan ve gece-gündüz devam eden Kızılay bölgesindeki yenileme çalışmalarının Konur ve Karanfil sokakları ile Yüksel ve Selanik caddeleri bölümünde de sona gelindi. Çalışmalar ile bölgedeki altyapı ve aydınlatma sistemleri yenilenirken çöp kutuları yer altına alındı. İşletmelere malzeme getiren araçlar ile polis ve zabıta ekiplerine ait araçlar nedeniyle sık sık tahrip olarak özellikle yağışlı havalarda vatandaşları mağdur eden kaldırım taşlarının yerine asfalt dökümü yapıldı. Konur Sokak’ta yapılan çalışmalar kapsamında işletmelerinin bahçesini yaya yolu üzerine doğru genişleten esnafa da dur denildi. Kafeler bahçe alanlarını yasal sınırlarına geri çekerken sokak da genişlemiş oldu. Yüksel Caddesi’nde kaldırım taşlarına işlenen sayısal formüller vatandaşların büyük ilgisini çekerken Mülkiyeliler Birliğinin eskiyen duvarı da belediye ekiplerince yenilendi. Çalışmalar sırasında Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen da başkentin simgelerinden olan İnsan Hakları Anıtı’nın çevresinde yapılan düzenlemeleri ve yenileme çalışmalarını yerinde inceledi.

Sona gelinen çalışmalar taşeron firma yerine Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Kaldırım Yapım ve Bakım Onarım Şube Müdürlüğünün kendi ekip ve imkanları kullanılarak geçekleştiriliyor.

 

 

Yorum Ekle
Yorumunuz gönderildi
Yorumunuz editör incelemesinden sonra yayınlanacaktır
Yorumlar

   Bu haber henüz yorumlanmamış...

Benzer Haberler
Sayfa başına gitSayfa başına git
Masaüstü Görünümü  ♦   İletişim  ♦   Künye
Copyright © 2020 Anayurt Gazetesi