Kızıyla görüşmek isteyen babaya AYM izni

Ana Sayfa

18 Temmuz 2019 Perşembe 17:11

AYM, eşiyle boşandığı için kızıyla sadece hafta sonu görüşebilen hükümlü Ümit Balaban’a cezaevi yönetiminin izin vermemesinin hak ihlali olduğuna karar verdi.

Tamer Arda ERŞİN

ANKARA- Anayasa Mahkemesi (AYM), kızıyla hafta sonları telefonla görüşmek isteyen hükümlü Ümit Balaban’ın başvurusunu görüştü ve cezaevi yönetiminin Balaban’ın hafta sonu görüşme yapmasına izin verilme-mesini hak ihlali olduğuna karar verdi.

Ümit Balaban, vücut dokunulmazlığına, şerefe ve mal varlığına karşı işlediği suçlar nedeniyle 95 yıl 96 ay 152 gün hapis cezası aldı ve Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda kalıyordu. Balaban eşiyle boşandığı için aile mahkemesi çocuğuyla her ayın 1’inci ve 3’üncü haftası cumartesi günü görüşmesine izin vermişti ancak cezaevinde telefon görüşmeleri sadece hafta içleri yapıldığı için çocuğuyla görüşemiyordu.

Balaban 23 Kasım 2015 tarihinde cezaevi yönetimine başvurdu ve telefonla görüşme hakkını hafta sonları kullanmak istediğini belirtti. Cezaevi yönetimi ‘hafta sonları ceza infaz kurumunda sadece nöbetçi vardiya personeli bulunduğu ve yetersiz olan personel nedeniyle talebin güvenlik sorununa yol açacağını’ ifade ederek, Balaban’ın başvurusunu reddetti. Balaban, Tekirdağ 2’nci İnfaz Hakimliği ve Tekirdağ 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nden de ret kararı aldı.

Balaban durumu AYM’ye taşıdı ve 4 Şubat 2016 tarihinde bireysel başvuruda bulundu. Balaban başvurusunda,  Ankara 2 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda kalırken de benzer bir durum yaşadığını ancak Ankara Batı İnfaz Hakimliği’nin kararıyla kendisine hafta sonu telefon      görüşmesi izni verildiğini hatırlattı; Tekirdağ’da telefon görüşmesi yapmasına izin verilmemesinin aile hayatına saygı hakkının ihlali olduğunu belirtti.

Başvuruyu görüşen AYM, Balaban’ın aile hayatına saygı hakkının ihlal edildiğine ve bunun sonuçlarının ortadan kaldırılması için Tekirdağ 2’nci İnfaz Hakimliği’ne karar örneğinin gönderilmesine ve Balaban’a 5 bin 500 lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

 

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim