Kübalı caz piyanisti Fonseca Antalya’da

Kültür-Sanat

18 Mayıs 2019 Cumartesi 14:14

Kübalı caz piyanisti Roberto Fonseca, kendine has müzikal yorumunun yanı sıra, harika doğaçlamalarıyla 2. Uluslararası Akra Caz Festivali kapsamında Antalyalı müzikseverlerle buluşacak.

Özgür GÜVENÇ

İSTANBUL (Anayurt) - Kübalı caz piyanisti Roberto Fonseca, kendine has müzikal yorumunun yanı sıra, solo olarak söylediği şarkılar ve sahnedeki diğer enstrümanlarla birlikte yaptığı harika doğaçlamalarıyla 2. Uluslararası Akra Caz Festivali kapsamında Antalyalı müzikseverlerle buluşacak.

İbrahim Ferrer, Orlando ‘Cachaíto’ López, Rubén González, Guajiro Mirabal y Manuel Galbán gibi dünyaca ünlü isimlerle aynı sahneyi paylaşan ve Buena Vista Social Club ile de çalan caz piyanisti Roberto Fonseca 20 Haziran gecesi Antalyalılara unutamayacakları bir Havana gecesi yaşatacak.

Bu özel festival gecesinde sanatçının sekizinci albümü ABUC’tan parçalar yorumlayacağı ve Roberta Fonseca’nın muhteşem performansı öncesinde Türkiye’nin en iyi caz vokallerinden Ece Göksu dörtlüsüyle birlikte sahnede olacağı festival öncesi elde edilen bilgiler arasında yer alıyor.

“Küba’nın karizmatik ve baş döndüren piyanistlerinden” şeklinde The New York Times’ın övgüyle bahsettiği Roberta Fonseca'nın festival konseri Akra Hotels Antalya'da 20 Haziran 2019 gecesi saat 21.00'de gerçekleşecek.

ROBERTO FONSECA İÇİN

Kübalı Roberto Fonseca, kuşağının parlayan caz piyanistlerinden biri. Müzik çıkışını 1990 yılında henüz 15 yaşındayken Havana Uluslararası Caz Festivali’nde yapması ile biliniyor. Kübalı efsane şarkıcı İbrahim Ferrer’in orkestrasında, Buena Vista Social Club ve Omara Portuondo ile sayısız konser veren ve dünyayı turlayan Fonseca, Ferrer’in Mi Sueño: A Bolero Songbook albümünde de çalması sonrası albüm “En İyi Tropik Latin Albüm” dalında Latin Grammy ödüllerine aday gösterildi.

Kübalı Diva Omara Portuondo’nun Latin Grammy ödüllü albümü “Gracias”ın prodüktörlüğünü üstlenen Fonseca, Avishai Cohen, Trilok Gurtu, Herbie Hancock, Snarky Puppy gibi önemli müzisyenlerle müzikal işbirlikleri yaptı. Fonseca, 2012 yılında Küba ve Afrika ezgilerini harmanladığı “Yo” albümü ile “En iyi Latin Caz Albümü” dalında Grammy ödüllerine aday gösterildi.

Malili şarkıcı Fatoumata Diawara ile 2014 yılında kaydettiği “At Home” albümü ile Atlantik’i aşarak melodik ve kültürel bir buluşma sağlayan Fonseca’nın ABUC albümü de yine hızlı bir başarı yakaladı. Sanatçının “hikâye anlatıcısı” yönünün de keşfedildiği bu albümde Fonseca dünden bugüne Küba müziğinin izlerini sürüyor.

Londra Royal Albert Hall, New Beacon Theatre, Avustralya Opera Binası gibi dünyanın seçkin konser salonlarında ve festivallerinde sahneye çıkıp müziğini duyuran Roberto Fonseca, kendisi ile yapılan söyleşilerde “Müziğimin beni tanımayan insanlara da ulaşmasını istiyorum ve müzikseverler için bir referans noktası olmanın hayalini kuruyorum.” diyor.

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim