Lübnan'da bilanço ağır

Dış Haberler

20 Ocak 2020 Pazartesi 15:50

Lübnan’ın Başkenti Beyrut’ta Başbakan Saad el-Hariri’yi istifaya zorlayan göstericilerle güvenlik güçleri arasında şiddete dönüşen eylemlerde 220 kişi yaralandı.

BEYRUT - Lübnan'da ekonomik krize karşı 17 Ekim'de başlayan ve 13 gün sonra Başbakan Saad el-Hariri'yi istifa etmeye zorlayan protesto gösterileri, her geçen gün daha da kötüye giden ekonomiyi kurtarma hükümetinin biran önce kurulması talebiyle başkent Beyrut'un göbeğindeki Meclis binası önünde toplandı. Meclis'e açılan tüm yolların demir bariyer ve dikenli tellerle kapatılarak güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkarıldığı gündüz saatlerinden itibaren "Bedel ödemeyeceğiz" sloganıyla toplanan yüzlerce protestocu, çeşitli sloganlar eşliğinde taş ve su şişeleri fırlatarak Meclis binasına açılan anayoldaki güvenlik güçlerini uzun süre      tahrik etti.

LÜBNAN'DA SOKAKLAR KARIŞTI


Güvenlik güçleri de ülkenin kuzeyindeki Tarblusşam, Akkar ve doğudaki Bekaa bölgesi ile Beyrut'un farklı bölgelerinden gelen eylemcilere ses bombaları ve tazyikli suyla başlattığı müdahaleyi göz yaşartıcı gazla devam ettirdi. Daha sonra Meclis binasına yakın Şehitler Meydanı ve çevresine intikal eden protestocular ile güvenlik güçleri arasındaki gerginlik, gece saatlere kadar sürdü. Ekonomik kriz nedeniyle gösterilerin başladığı 17 Ekim'den beri şiddetin ilk defa bu kadar yaşandığı olaylar sırasında Şehitler Meydanı'nda yer alan göstericilere ait bazı çadırlar ve bölgedeki bazı iş yerleri ateşe verildi. Lübnan Kızılhaç Örgütünden yapılan yazılı açıklamada, Beyrut'un göbeğinde göstericiler ile güvenlik güçleri arasında saatlerce süren olaylar sonucu 220 kişinin yaralandığı belirtildi. Açıklamada, 140 yaralıya olay yerinde müdahale edildiği ve diğer 80 yaralanın ise yakındaki farklı hastanelere nakledildiği aktarıldı. Ülkenin kuzeyindeki Trablusşam ve diğer bazı kentlerde de Beyrut'taki eylemcilere destek gösterisi düzenledi. Trablusşam hükümet konağında toplanan onlarca vatandaş, "yolsuzluk ve yolsuzluğa bulaşan yöneticilerden hesap sorma ve yağmalanan kamu mallarının iade etme" yönündeki talepleri yerine getirilinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini dillendirdi.

 

CUMHURBAŞKANI AVN'DAN ÇAĞRI

Cumhurbaşkanı Mişel Avn, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, barışçıl göstericilerin yanı sıra özel ve kamu mallarının korunması ve taşkınlık çıkaranların önüne geçilmesi için Savunma ve İçişleri bakanları ile emniyet yetkililerine çağrıda bulundu. Bu arada Başbakan Hariri de yaptığı açıklamada, başkent Beyrut'un göbeğinde yaşanan gerginlik, yangınlar ve yıkım eylemlerin iç güvenliği tehdit eden bir durum olarak       değerlendirdi.

Hariri, "Beyrut, provokatörler ile kitlesel barışçıl gösterilere       darbe indirmeye çalışan kasıtlı     politikaların alanı haline gelmeyecek" ifadelerini kullandı. (AA)

 

  Yorum Ekle

  Yorumlar


   Bu haber henüz yorumlanmamış...

  Benzer Haberler


Copyright 2017 Anayurt Gazetesi
İletişim